Tüketicinin Korunması Kanunu ile Gelen 13 Yenilik

Emlak, gayrimenkul ve inşaat sektörlerini yakından ilgilendiren 'Yeni Tüketicinin Korunması Kanunu'nda devir teslim süresi 36 ayı geçemeyecek.

17 Temmuz 2014
Tüketicinin Korunması Kanunu ile Gelen 13 Yenilik

Emlak, gayrimenkul ve inşaat sektörlerini yakından ilgilendiren 'Yeni Tüketicinin Korunması Kanunu'nda devir teslim süresi 36 ayı geçemeyecek.

Yeni Tüketicinin Korunması Kanunu'nda birçok yeni düzenleme görülüyor. Eski kanunda yer alan maddelerin bazılarında yeni düzenlemelere gidilmiş, tüketicinin daha geniş haklara sahip olması sağlanmış.

İşte inşaat ve gayrimenkul sektörleri için 28 Mayıs tarihinde yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Kanunu ile gelen 13 yenilik:

2 HAFTA İÇERİSİNDE SÖZLEŞMEDEN CAYABİLECEK

- Herhangi bir konut projesinden daire alanlar 14 gün içinde gerekçe göstermeden, ceza ödemeden ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayabilecek.

DEVİR-TESLİ SÜRESİ 36 AYI GEÇEMEYECEK

- Ön ödemeli konut satışında devir veya teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçemeyecek, teslim tarihine kadar tüketici gerekçe göstermeden sözleşmeden cayabilecek.

ÖN BİLGİLEDİRME FORMU VERİLECEK

- Ön ödemeli konut satışında, alıcıya sözleşmenin kurulmasından en az bir gün önce, bakanlıkça belirlenen hususları içeren ön bilgilendirme formu verilecek.

RUHSAT YOKSA SATIŞ DA YOK

- Yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamayacak.

NOTER ZORUNLULUĞU

- Maketten satışta yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için ön ödemeli konut satışının tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadi sözleşmesinin ise noterde düzenlemesi zorunlu olacak.

BİNA TAMAMLAMA SİGORTASI

- Belli konut adedinin üzerindeki projelerde ön ödemeli konut satışına başlamadan önce firmalardan, bina tamamlama sigortası yaptırma zorunluluğu ya da teminat zorunluluğu istenecek.

MAĞDURİYET GİDERİLECEK

- Bina tamamlama sigortası iflas durumunda tasfiye masasına dâhil edilemeyecek ve üzerlerine haciz konulamayacak. Vatandaşın mağduriyeti bu kapsamda giderilecek.

DAİRENİN AYIPSIZ HALİ TALEP EDİLEBİLECEK

- Vatandaş aldığı konutta her hangi bir kusur görmesi halinde bunu kusurun şekline göre müteahhit firmadan kusurun giderilmesini veya dairenin ayıpsız olan emsali ile değiştirilmesini talep edebilecek.

İKİNCİ EL SATIŞLARDA ÜÇ YILDAN AZ OLMAYACAK

- Müteahhitler tamamladıkları projeden tamamen çekilemeyecek. Konutta ayıplı maldan sorumluluk, teslim tarihinden itibaren beş yıl, ikinci el mülk satışlarda ise üç yıldan az olmayacak.

YAZILI OLMAK ZORUNDA

- Konut finansmanı sözleşmeleri yazılı olacak.

SORUMLUSU FİNANS KURULUŞU

- Konut projesinin bankalarla kredi anlaşması varsa, alıcı konut kredisi kullanmışsa, konutun eksik ya da gerektiği şekilde teslim edilmemesi halinde yüklenici firma ve finans kuruluşu sorumlu olacak.

36 AYI AŞAN KREDİLERDE YÜZDE 2'Yİ GEÇMEYECEK

- Konut kredilerinde erken ödeme tazminatı, erken ödenen tutarın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde yüzde Tin, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise yüzde 2'sini geçmeyecek.

ZORUNLU SİGORTA İÇİN YAZILI İZİN GEREKİYOR

- Bankaların kredi kullandırırken sormadan yaptığı zorunlu sigorta, düzenleme çerçevesinde artık tüketicilerin yazılı izni olmaksızın yapılamayacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.