Türk Gayrimenkul Sektöründe Arap İstilası

10 Mayıs 2016
PAYLAŞ
Türk Gayrimenkul Sektöründe Arap İstilası
Mütekabiliyet yasası sonrası Körfez piyasasına açılan Türk gayrimenkul sektörü bu yılın ilk 3 ayında Arap alıcıların istilasına uğradı...

Türkiye geçirdiği 2 seçim ve Batı kaynaklı ekonomik durgunluğa rağmen siyası istikrarı ile gayrimenkul satışında rekor kırmaya hazırlanıyor. Mütekabiliyet yasası sonrası Körfez piyasasına açılan Türk gayrimenkul sektörü bu yılın ilk 3 ayında Arap alıcıların istilasına uğradı. 2 tane yeni fon Türkiye’ye giriş yaptı. Körfez’deki şirketler Türkiye’den arsa alarak kendileri inşaata soyundu.

REKOR KIRACAĞIZ
Yoğun talebin Türk gayrimenkul sektörüne olan güveni ortaya koyduğuna dikkat çeken Proje Beyaz Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, gayrimenkul sektörünün Körfez’e yapacağı satışlarda rekor kıracağını ifade etti.

YABANCI FİYAT ARTIRIYOR
Yabancıya satışın gayrimenkul fiyatlarını artırdığını belirten Uzun, “Sektörde gayrimenkul fiyatları artıyor, artmaya devam edecek Çünkü sektöre olan Arap talebi her gün artmakta. Bunun ile birlikte inşaat maliyetlerinin artması da gayrimenkul fiyatlarını arttıran diğer unsur olarak görülmekte. 2016 yılını gayrimenkul sektöründe rekor ile kapatmak kimseyi şaşırtmasın, çünkü Türkiye’de veya yurt dışında düzenlenen fuarlarda Türk gayrimenkul sektörüne gösterilen talep oldukça yoğun”dedi.

DÜNYA GAYRİMENKUL EKONOMİSİNE OYNUYOR
Dünyanın gayrimenkul ekonomisine oynadığını belirten Uzun, “Türkiye’de 2016 yılında rekor satışlar yaşanacak. Bunda en büyük pay Arap müşterinin olacak’’ ifadesinde bulundu.

SEKTÖR ARAPLARLA ANILMAYA BAŞLADI
Gayrimenkul sektörünün artık Araplar ile anılmaya başladığını vurgulayan Uzun‘’Talep ve ilgi büyük. Eskiden Araplar Avrupa’ya ilgi gösterirken gayrimenkul anlamında son 15 yıldır Türkiye gayrimenkulde moda onlar için.  Bu ilgi Türkiye olarak yetişemeyeceğimiz düzeyde. Bu talebin karşılanması için devletin de alması gereken kararlar var. KDV iadesi ve belki de mütekabiliyet yasası kapsamında oturma izninin uzatılması hatta konut alana vatandaşlık verilmesi konularının düzenlenmesi gerekir ‘’ şeklinde sözlerini tamamladı.


"Türk Gayrimenkul Sektöründe Arap İstilası" haberine ait yorum yok

Yorum Yap