Türk Halkı En Çok Parayı Konut ve Kiraya Harcadı

01 Ağustos 2016
PAYLAŞ
Türk Halkı En Çok Parayı Konut ve Kiraya Harcadı
Tüik Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini yayımlandı. Türk halkı bütçesinden en büyük payı kira harcamasına ayırdı...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı "Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini açıkladı. Buna Göre tüketim amaçlı yapılan harcamalar içinde en yüksek paya yüzde 26 ile konut ve kira harcamaları sahip oldu.

2015 yılında aylık ortalama tüketim harcaması 3 bin 43 lira olarak tahmin edilen hanehalklarının konut ve kira harcamalarına ayırdıkları pay bir önceki yıla göre 1,2 artarak yüzde 24,8'den yüzde 26'ya çıktı.

Konut ve kiraya yapılan harcamaların yüzde 10,7'sini birinci yüzde 20'lik gelir grubundaki hanehalkları, yüzde 34,4'ünü ise beşinci yüzde 20'lik gelir grubundaki hanehalkları gerçekleştirdi.

Konut ve kira harcamalarına ayrılan payın en yüksek olduğu grup yüzde 38,3 ile temel gelir kaynağı dul, yetim, yaşlılık maaşı, yardım gibi olan hanehalkları iken, en düşük olduğu grup ise yüzde 22,3 ile temel gelir kaynağı müteşebbis geliri olan hanehalkları oldu.

"Türk Halkı En Çok Parayı Konut ve Kiraya Harcadı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap