Türk Halkı En Çok Parayı Konut ve Kiraya Harcadı

Tüik Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini yayımlandı. Türk halkı bütçesinden en büyük payı kira harcamasına ayırdı...

01 Ağustos 2016
Türk Halkı En Çok Parayı Konut ve Kiraya Harcadı Tüik Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini yayımlandı. Türk halkı bütçesinden en büyük payı kira harcamasına ayırdı...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı "Hanehalkı Tüketim Harcaması" istatistiklerini açıkladı. Buna Göre tüketim amaçlı yapılan harcamalar içinde en yüksek paya yüzde 26 ile konut ve kira harcamaları sahip oldu.

2015 yılında aylık ortalama tüketim harcaması 3 bin 43 lira olarak tahmin edilen hanehalklarının konut ve kira harcamalarına ayırdıkları pay bir önceki yıla göre 1,2 artarak yüzde 24,8'den yüzde 26'ya çıktı.

Konut ve kiraya yapılan harcamaların yüzde 10,7'sini birinci yüzde 20'lik gelir grubundaki hanehalkları, yüzde 34,4'ünü ise beşinci yüzde 20'lik gelir grubundaki hanehalkları gerçekleştirdi.

Konut ve kira harcamalarına ayrılan payın en yüksek olduğu grup yüzde 38,3 ile temel gelir kaynağı dul, yetim, yaşlılık maaşı, yardım gibi olan hanehalkları iken, en düşük olduğu grup ise yüzde 22,3 ile temel gelir kaynağı müteşebbis geliri olan hanehalkları oldu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TUİK Yapı İzin İstatistiklerini Açıkladı

TUİK Yapı İzin İstatistiklerini Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu(TUİK) Ocak-Mart dönemine ilişkin Yapı İzin İstatistikleri verilerini açıkl

23 Mayıs 2017


Aydos Country'de Konut Teslimleri Haziran'da Yapılacak!

Aydos Country'de Konut Teslimleri Haziran'da Yapılacak!

914 bağımsız birimden oluşan Aydos Country'de yaşam Haziran'da başlıyor...

23 Mayıs 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat