Türkiye, konut ihracında ilk 10 ülke arasında

Türkiye'de uluslararası gayrimenkul faaliyetleri yüksek seviyelerde görülüyor.

13 December 2021
Türkiye, konut ihracında ilk 10 ülke arasında Son yıllarda yabancı yatırımcıların Türkiye genelinde gayrimenkullere olan ilgisi arttı. Bu yılın ikinci yarısında yabancılara gayrimenkul satışında ciddi artışlar yakalandı.

Ekonomist'te yer alan habere göre, Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, yabancıların Türkiye'deki gayrimenkul faaliyetlerini değerlendirdi.

Yabancı yatırımcının ilgisinin artarak devam ettiğini belirten Bucak, "Ocak-Ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yabancı yatırımcıya konut satışı yüzde 38 arttı ve satışlarda 43 bin seviyesine ulaşıldı. 50 bin adetlik yıl sonu hedefi aşılacak gibi. Türkiye'ye 80 farklı ülkeden talep var. En çok konut sattığımız ülkeler, Irak, İran, Rusya, Almanya, Kazakistan, 'Kuveyt, Afganistan, İngiltere, Mısır, Ukrayna, Azerbaycan, ABD, Lübnan, Filistin, Ürdün, Yemen, Pakistan, İsveç, Sudan ve Kanada" şeklinde konuştu.

"İLK 10 ÜLKE ARASINDAYIZ"

Son yıllarda Türkiye'de yakalanan yabancılara satıştaki artıştan bahseden Bucak, "Son beş yılda ABD'den iki kat, Avrupa'dan üç kat, Asya'dan iki kat artış var. Portekiz, İspanya, Yunanistan, İngiltere, ABD, Kanada, İtalya, Fransa ve Karabağ ile birlikte dünyaya en çok konut ihracı yapan 10 ülke arasındayız. Gayrimenkul satışı dünyada yükselişte, Türkiye de doğal güzelliği, kalitesi ile öne çıktı. Bu da talebe yansıyor" ifadelerini kullandı.

YERLİ KONUT PİYASASINDAKİ SON DURUM

Konut sektörünün son durumunu değerlendiren Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, "Konut faiz oranlarındaki düşüşün fiyatlara etkisi indirim olarak yüzde 2,5-3 oranında oldu. Ancak bu indirim hissedilemedi çünkü inşaat maliyetleri ve arzın düşüklüğü nedeniyle indirim yerine fiyatlarda yüzde 10'a varan artış oldu. Fiyatlarda artış devam edeceğe benziyor çünkü dövizde sert hareketler, emtia fiyatlarında yükseliş, inşaat maliyet endeksinde tırmanış sürüyor. İç piyasada geçen yıla göre düşüşler ya da satışlarda duraksamalar olabilir" şeklinde konuştu.

İnşaat maliyetlerindeki artıştan da bahseden Bucak, "İnşaat maliyet endeksi geçen yıl bu dönemde yüzde 20'lerdeyken bu yıl yüzde 40ʻların üzerine çıktı. Yaşanan artışın satışlara negatif etkisi bir süre daha devam edebilir. Ancak değerleme genelgesinde yapılan son güncellemeler sektöre yeniden hareketlilik kazandırabilir. Konut satışlarında metrekare birim fiyatlarında yaşanan artış kaygi verici. Yeni konutta yüksek fiyatlamalar mevcut durumdan ötürü bir süre daha devam edebilir. İkinci el konut satışında da değerleme kaynaklı problem nedeniyle ciddi bir vergi kaybı yaşanıyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut piyasası üçlü kıskaçta

Konut piyasası üçlü kıskaçta

Faizdeki rekor artış ve erişimin zorlaşması ile konut kredisi stoku erimeye başladı. Konut satışları

29 November 2023


Konut satışları düştü, arsalar rekor kırdı!

Konut satışları düştü, arsalar rekor kırdı!

Konut ve otomobil fiyatlarının rekor seviyelerde arttığı dönemde arsa, tarla ve ticari gayrimenkul s

29 November 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum