Türkiye'de 10 binadan 8'i enerji verimsiz halde

AB'de bina yalıtımıyla ilgili önemli çalışamalar yapılırken Türkiye'de de çalışmalar başlıyor.

30 July 2021
Türkiye'de 10 binadan 8'i enerji verimsiz halde Avrupa, Yeşil Mutabakat kapsamında uygulanacak değişikliklere hazırlanırken ülkemizde de çalışmaların başlaması bekleniyor.

Yeşil Mutabakat uygulaması hakkında konuşan İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, binaların yalıtımlarıyla ilgili önemli noktalara da değindi.

Avrupa Komisyonu'nun Yeşil Mutabakat çerçevesinde binalarda enerji verimliliğine ilişkin tedbirlere de yer veren 'Fit for 55' paketini hayata geçirmesinin binalarda yalıtım uygulamalarını çoğaltacağını belirten Eruslu, "Isı yalıtımı, sağladığı enerji verimliliği ile dünyanın ve Türkiye'nin geleceği için stratejik öneme sahip bir konu. Gerekli adımların atılmaması halinde binalarda yoğun enerji tüketimi ve sera gazı salımı devam edecek. Ülkemiz ekonomisi ve son kullanıcı için büyük önem arz eden ısı yalıtımı, hem cebimizi hem çocuklarımızın geleceğini korur" şeklinde konuştu.

203 YILINA KADAR YÜZDE 55 AZALMA HEDEFLENİYOR

AB'nin 1990 seviyelerine kıyasla karbon salımını 2030'a kadar yüzde 55 oranında azaltma hedefiyle söz konusu uygulamayı hayata geçirdiğini belirten İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, "Küresel ısınmaya karşı söz konusu hedeflere ulaşmak için binaların enerji verimli hale getirilmesi büyük önem taşıyor. Gerekli adımların atılmaması halinde binalarda yoğun enerji tüketimi ve sera gazı salımı devam edecek. 2030 yılına kadar sera gazı emisyonunun yüzde 55 azaltılması hedefine ulaşmak için bina sektöründe emisyonların yüzde 60 oranında azaltılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki çalışmalardan da bahseden Eruslu, Cumhurbaşkanlığı'nın Yeşil Mutabakat Eylem Planı'yla ilgili genelge yayımlamasıyla beraber 'Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu' oluşturulmasının, uyum sürecinde önemli bir adım olduğuna belirterek yalıtım sektörünü temsil eden İZODER olarak ilgili bakanlıklar tarafından devam ettirilen çalışmalara her türlü desteği sunmaya hazır olduklarının altını çizdi.

TÜRKİYE'DEKİ BİNALARIN DURUMU

AB'nin toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40'ından ve karbondioksit emisyonlarının yüzde 36'sından binaların sorumlu tutulduğunu belirten Eruslu, "Türkiye'de 10 binadan 8'i enerji verimsiz. Küresel ısınmanın etkisiyle soğutmada tüketilen enerji katlanarak artıyor. Binalarımızı ısı yalıtımlı hale getirerek kışın ısıtma, yazın ise soğutma için harcanan enerji tüketimini düşürebilir, böylece atmosfere yayılan sera gazı salımını da azaltmış oluruz. Fosil yakıt tüketiminin azalmasını sağlayan standart ısı yalıtımı uygulamaları, çevresel sorunlar ile mücadelede en etkin uygulamalardan biridir" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum