Türkiye’de 16 Milyon Yalıtımsız Bina Var

03 Temmuz 2014
PAYLAŞ
Türkiye’de 16 Milyon Yalıtımsız Bina Var

Ülkemizde en fazla bunaltıcı yaz sıcaklarında ve dondurucu kış soğuklarında enerji tüketiliyor. Bunun nedeni ise Türkiye'de 16 milyon yalıtımsız binanın olması.

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, sıcak havalar sebebiyle soğutma giderlerinin rekor düzeyde elektrik tüketimine neden olduğunu belirterek yalıtımsız binalar için acil harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle artan klima kullanımı sonucunda elektrik tüketimi günlük 753 milyon kilovatsaat (kWh) seviyesine yükseldi.

''SÜRDÜRÜLEMEYECEK BOYUTLARA GELDİ''

Her yıl kış ve yaz aylarında ısıtma ve sıoğutma giderleri sebebiyle kullanılan enerji miktarının yalıtımsız binalar yüzünden rekor seviyelere yükseldiğini belirten XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, Türkiye’nin ithal enerji ile karşılamaya çalıştığı bu enerji ihtiyacının sürdürülemeyecek boyutlara geldiğini belirtti.

ENERJİ KULLANIMINDA YÜZDE 50 TASARRUF

Yalıtımla binaların enerji kullanımının yüzde 50 tasarruf sağlanacağını vurgulayan Eruslu, Türkiye’deki 16 milyon yalıtımsız bina için acil harekete geçilmesi gerektiğini belirterek, enerjinin yüzde 80’inin binaları ısıtmak ve soğutmak için tüketildiğini belirtti.


"Türkiye’de 16 Milyon Yalıtımsız Bina Var" haberine ait yorum yok

Yorum Yap