• Emlak Haberleri
  • Türkiye'de deprem sigortalı konut oranı yüzde 58 oldu

Türkiye'de deprem sigortalı konut oranı yüzde 58 oldu

Zorunlu deprem sigortasına sahip konut sayısı her geçen yıl artıyor.

16 August 2021
Türkiye'de deprem sigortalı konut oranı yüzde 58 oldu Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından 17 Ağustos Marmara Depremi'nin yıldönümüne dair bir açıklama yapıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, zorunlu deprem sigortası poliçesi sayısının 10 milyonu geçtiğini belirten DASK Genel Koordinatörü Erdal Turgut, Türkiye'de konutların yüzde 58'nin sigortalandığı bilgisini paylaştı.

DASK'ın kuruluşundan bu yana 7'den 77'ye farklı yaş gruplarına deprem gerçeğini ve depreme karşı tedbir almanın önemini anlattıklarından bahseden Turgut, "Tüm konutları finansal güvence altına almak ve böylece depremden sonra sigortalılarımızın yaralarını sarabilmelerine destek olmak en temel hedefimiz. Hasar yönetimindeki hızımızın ve poliçe sahibi vatandaşımızın tazminatını vaktinde almasının DASK'a duyulan güvenin temel unsurlarından biri olduğunu biliyoruz. Depremlerden sonra tazminat ödemelerini alarak yeni hayatlarını kuran sigortalılarımız, sigorta yaptırmayan vatandaşlarımız için de örnek teşkil ediyor. Biz bu nedenle hasar yönetim operasyonlarımıza büyük önem veriyoruz" şeklinde konuştu.

HEDEF YÜZDE 100 SİGORTALILIK

Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortası poliçe sayısının 10 milyonu geçtiğini belirten DASK Genel Koordinatörü Erdal Turgut, "Bizim hedefimiz elbette yüzde 100 sigortalılık oranına ulaşmak ve kapsamımıza giren tüm konutları sigortalamak. Bu nedenle 2021 yılını yüzde 100 sigortalılık hedefiyle seferberlik yılı ilan ettik. Yılın başında 'DASK Yaptıran Kazanıyor' kampanyasını başlattık. Bu kampanya çerçevesinde pandemi koşulları nedeniyle sigortalılarımızdan prim farkı almıyoruz, buna karşın teminatlarını enflasyon oranında artırıyoruz. Diğer yandan poliçe yenilemelerinin takibini teşvik etmek ve yeni üretimleri desteklemek amacıyla, üretim tarafında da acentelerimize yönelik kampanyalarımız ve çalışmalarımıza devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Prim fiyatlarından da bahseden Turgut, "Yaşayan tüm poliçeler için ortalama bir yıllık prim tutarı yaklaşık 163 liradır. Zorunlu deprem sigortası ile depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının konutlarda doğrudan neden olacağı maddi hasarları teminat altına alıyoruz. Burada teminat altına aldığımız tutar, evlerin yeniden inşa bedeli. Evin içindeki eşyalar sigorta kapsamında yer almıyor. Ancak sigortalılarımız isterlerse zorunlu deprem sigortası teminatı üzerinde kalan kısım için sektörümüzde faaliyet gösteren sigorta şirketlerimizden konut sigortası yaptırabiliyorlar" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum