Türkiye’de Emlak Piyasası

Konut sektörünün yükseliş gösterdiği şu günlerde Türkiye genelinde emlak piyasası ne durumda? İşte Türkiye'de emlak piyasasının son durumu

07 Ağustos 2015
Türkiye’de Emlak Piyasası

Türkiye genelinde emlak piyasası ne durumda? İşte Türkiye'de emlak piyasasının son durumu

Dolardaki artışla birlikte sıfır evlere gelen zamlar, bazı bölgelerde konut fiyatlarında yüzde 40’a kadar prim sağladı. Ancak dar ve orta gelirliye uygun ev üretilemediği için sadece konuta yatırım yapan orta üstü ve üst gelir grubu kazançlı çıktı.

Ev fiyatları her geçen gün artıyor. Üreticiye göre inşaat maliyetleri ve arsa bedelleri nedeniyle artış sürecek, elini erken tutan kazanacak. Dar ve orta gelirli için ise seçenekler git gide azalıyor. Bu süreçten en kârlı çıkan ise konuta yatırım yapanlar. Metro hatları ile 3. köprü, 3. havalimanı gibi büyük altyapı yatırımlarına komşu ilçeleri seçenler en yüksek primi alıyor.

Kentsel dönüşüm bölgelerinde de ev fiyatları daha fazla artıyor ve yatırımcılar tarafından bu bölgeler tercih ediliyor. Fiyat artış süreci İstanbul ile de sınırlı değil. Son dönemde büyük konut projelerine ev sahipliği yapan Ankara ve İzmir’de bu sürece dahil oluyor. Karadeniz’de ise yabancı yatırımcılar ve havalimanın da etkisi ile fiyatlar artarken, Güneydoğu’da Suriyelilerin artması ile gelen talep fiyatları yukarı doğru çekiyor. Doğu Anadolu’da ise bu yıl konut pazarı durgun bir dönem geçiriyor.

İSTANBUL'DA EMLAK PİYASASI

TSKB Gayrimenkul Değerleme Müdürü Ozan Kolcuoğlu, evlerin İstanbul’da en çok prim yaptığı 5 ilçeyi; Sancaktepe, Kemerburgaz- Zekeriyaköy, Kayabaşı, Riva ve Tuzla olarak sıralıyor. Üsküdar-Sancaktepe metro hattı inşası ile Sancaktepe’de konut fiyatları yılın ilk yarısında yüzde 15’den fazla arttı, metrekare fiyatı 3 bin 500 liraya ulaştı. Kemerburgaz-Zekeriyaköy, ulaşım yatırımlarının artmasıyla öne çıktı. Bölgede evlerin metrekare satış fiyatı son aylarda 6-8 bin liraya yükseldi. 3. Havalimanı ile gelişime hız katan Kayabaşı’nda 1 yılda yüzde 30’u aşan artış oldu ve metrekare satış fiyatlarının 3 bin 500-4 bin 500 lira aralığına ulaştı. Uzmanlara göre artış sürecek. Riva’da, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun etkisi görüldü. Bölgede yer alan markalı projelerde birim fiyatlar, 2 bin 500-3 bin 500 liraya kadar ulaştı. Anadolu yakasıdan Tuzla, Kadıköy-Kartal metro hattı ve marina projesi ile değerlendi. 6 ayda fiyatlar yüzde 15 arttı. Tuzla Merkez konumlu konutların metrekare fiyatları 2 bin 500-3 bin 500 lira aralığında.

ANKARA'DA EMLAK PİYASASI

TSKB Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Bilge Beller Özçam, Ankara’da Sincan-Yenikent, Batıkent, Eryaman, Elvankent ve Etimesgut gibi semtler değer kazandığını söyledi. Bölgede metrekare fiyatı 2 bin 750 lirayı buldu. Oran’da yeni evler metrekaresi 4-9 bin liradan alıcı buluyor. İncek’de ise markalı evlerin metrekaresi ise 4 bin 500 lira ile 8 bin 500 lira arasında değişiyor. Eskişehir ve Konya Yolu’nda ise lüks evlerin metrekaresi 10 bin lirayı buluyor.

İZMİR'DE EMLAK PİYASASI

İzmir’de konut fiyatlarında en fazla artış sahil ilçelerinde, ikinci el konutlarda gerçekleşti. Çeşme ve Alaçatı’da evler yüzde 25 zamlandı. İzmir’in merkezinde ise Balçova ve Bayraklı ilçeleri öne çıktı. Balçova’da yeni yapılan evlerin metrekaresi 5 bin liraya kadar yükseldi. Bayraklı’da ise nitelikli konut projelerinde metrekare satış fiyatı 6-7 bin 500 lira seviyesine ulaştı. Bornova’da ise yeni evlerin metrekare fiyatı 3 bin lirayı, Karşıyaka’da da 4 bin lirayı aştı.

BURSA'DA EMLAK PİYASASI

Bursa’da en dikkat çeken artış oranı Mudanya’da yaşandı ve evler yüzde 38 zamlandı. Yeni projelerde konutların artan fiyatları, 2. el konut piyasasını da hareketlendirdi. Bölgede yeni evlerin metrekare fiyatları geçen yıl bin 300 lira iken, bu yıl bin 800 liraya yükseldi. Kentin önemli bir gelişim bölgesi olan Nilüfer’de yeni evlerin metrekare fiyatı 2 bin 300 lirayı buldu. Osmangazi’de ise bir yılda evler yüzde 24 prim yaptı.

ANTALYA'DA EMLAK PİYASASI

Antalya’da 2015’de evler en fazla fiyat artışı Muratpaşa ilçesinin Uncalı ve Konyaaltı ilçesinin Konaklar bölgesinde yaşandı. 2014 temmuzda ortalama metrekare fiyatları 3 bin lira iken, 2015’de 4 bin lira seviyesine ulaştı. Lara bölgesinde fiyatlar yüzde 20 seviyelerinde artış gösterdi, evlerin metrekaresi 3 bin lirayı buldu. Üniversite öğrencilerinin tercih edilen Kepez ilçesi Kültür ve Gülveren bölgelerinde konutların metrekare fiyatları bin 800 lira seviyelerine ulaştı.

ADANA'DA EMLAK PİYASASI

Adana’da ise fiyatlar en fazla yükseliş Ceylan ilçesi Namık Kemal Mahallesi’nde yaşandı. 2015 temmuzda ortalama metrekare fiyatları bin 800 seviyelerine ulaştı. Çukurova ilçesinde Karslılar Mahallesi’nde de 2. el evlerde fiyatlar yüzde 31 artış gösterdi.

GAZİANTEP'TE EMLAK PİYASASI

Gaziantep'te, Suriyeli sığınmacıların da etkisi ile evler bir yılda yüzde 25’i bulan oranda zamlandı. Bölgede yeni evlerde metrekare fiyatı 4 bin liraya ulaşırken, 2. el evlerde bin lira ile 2 bin 500 lira aralığında değişiyor.

MALATYA'DA EMLAK PİYASASI

Malatya’da konut fiyatları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 5 oranında artış gösterse de, durgunluk sürüyor. Bu durgunluk ilin konut arzı bakımından doygunluğa ulaşması ile de açıklanıyor.

ERZURUM'DA EMLAK PİYASASI

Erzurum’da fiyatlar bir önceki yıla göre yüzde 8 oranında artış gösterdi. Bu artışın üniversite öğrencilerinin Sayısında gözlenen artıştan kaynaklandığı düşünülüyor.

ELAZIĞ'DA EMLAK PİYASASI

Elazığ’da boş arsa olmaması nedeniyle 25-30 yıllık yapılar el değiştiriyor.

VAN'DA EMLAK PİYASASI

Van’da da bu yıl konut satışlarında ciddi oranda durağanlık göze çarpıyor.

KARADENİZ'DE EMLAK PİYASASI

Karadeniz bölgesinde yabancı alıcı ve havalimanı etkisi ile ev fiyatları illerine göre yüzde 15 ila 40 arasında zamlandı.

İÇ ANADOLU'DA EMLAK PİYASASI

İç Anadolu’da da Eskişehir, Konya ve Kayseri’de ev fiyatları yüzde 5 ila 20 arasında artış gösterdi.

DOĞU ANADOLU'DA EMLAK PİYASASI

Hürriyet'te yer alan habere göre; Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise son aylarda yaşanan olayların da etkisi ile gayrimenkul pazarının durgun olduğu belirtiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat