Türkiye’de En Yüksek Konut Aidatları Nerede?

'Konut Projeleri Aidat Değerleri' verilerine göre Türkiye'de en yüksek konut aidatı ödeyen bölge ortaya çıktı.

27 Haziran 2015
Türkiye’de En Yüksek Konut Aidatları Nerede?

'Konut Projeleri Aidat Değerleri' verilerine göre Türkiye'de en yüksek konut aidatı ödeyen bölge ortaya çıktı.

REIDIN tarafından gerçekleştirilen 'Konut Projeleri Aidat Değerleri' araştırması ile il, ilçe ve projeler bazında lokasyonların aidat ortalamaları analiz edilebilir şekilde yayınlandı.

Buna göre İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde, oturumun başladığı konut projelerinde, metrekare bazında en yüksek aidat değerine sahip konut projesi 13.16 TL/m2 ile İstanbul Avrupa yakasında iken, metrekare bazında en düşük aidat değerine sahip konut projesi ise ortalama 0.13 TL/m2 ile Ankara'da bulunuyor.

KONUT AİDATINDA EN YÜKSEK BEŞİKTAŞ

Araştırma sonuçları İstanbul'un iki yakası arasında da değer farklılıklar olduğunu gösteriyor. İstanbul ilçeleri için hesaplanan metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Güngören 1.02 TL/m2 ile en düşük değere sahipken, 5.6 TL/m2 ile Beşiktaş en yüksek aidat ortalamasına sahip ilçe oldu. Özellikle Boğaz aksında bulunan ilçelerde rayiç değerlerde olduğu gibi aidat değerleri de çeperlere oranla yüksek çıktı.

REFAH DÜZEYİ İLE ORANTILI

REIDIN Türkiye Veri Uzmanı Hilal Erdoğan Şumnu, "Yapılan analizde, aidat değerlerinin en yüksek olduğu Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy ilçelerinin, aynı zamanda REIDIN SED (Sosyo Ekonomik Derecelendirme) sınıflandırmasında da A+ seviyesinde olan ilçeler olduğu görülüyor. Buna göre, refah düzeyi ile aidat değerlerinin ilişkili olduğunu söylemek mümkün. Gelir düzeylerinin, satış ve kira fiyatlarının halihazırda yüksek olduğu bölgelerde, aidat değerlerinin de yüksek olduğunu gözlemlemekteyiz. Sonuç olarak, aidat değerlerinin lokasyona, sosyo-ekonomik seviyeye, konut fiyatlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği söylenebilir" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.