Türkiye’de Konut Depremi Tehlikesi!

09 Şubat 2015
PAYLAŞ
Türkiye’de Konut Depremi Tehlikesi!

Financial Times, ABD'nin faiz oranlarını arttırmasıyla birlikte Türkiye'de konut depremi yaşanabilme tehlikesini yazdı.

Dünyanın önde gelen ekonomi gazetelerinden Financial Times, gelişmekte olan ülkelerdeki emlak ve gayrimenkul piyasalarını, ev fiyatlarını ve kredi büyümelerini karşılaştıran değerlendirme yazısında, Türkiye'de çok kırılgan şartların oluştuğunu belirtti.

TÜRKİYE'DE KONUT BALONU POLEMİĞİ

Son yıllarda gelişmekte olan ülkelerde emlak ve gayrimenkul piyasasının söz konusu ülkelerin gelirlerinden çok daha hızlı arttığına dikkat çekilen değerlendirme yazısında, yeni dönemde ABD’nin faizleri artırmasıyla birlikte dünyada para akışının gelişmekte olan ülkeler aleyhine gelişebileceği kaydedildi.

KONUT DEPREMİ YAŞANABİLİR

Söz konusu değerlendirme yazısında, “Bu durum küresel finansal sistemin çeperlerinde kalan ülkelerde emlak ve gayrimenkul piyasalarında deprem yaşanmasına yol açabilir” ifadeleri kullanıldı. Türkiye’de de ev fiyatlarının enflasyonda çok daha hızlı bir artış sergilediği hatırlatıldı.

EV FİYATLARI ENFLASYONUN ÜZERİNDE ARTIYOR

Yazıda ayrıca, “Ev fiyatları ve krediler Brezilya, Çin ve Türkiye’de halen enflasyonun çok üzerinde artış sergiliyor. Oysa bu ülkelerde gelirdeki artış yavaşladı ve sıkıntının yakın olduğu bir gerçek” değerlendirmesine de yer verildi.


"Türkiye’de Konut Depremi Tehlikesi!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap