• Emlak Haberleri
  • Türkiye’de Konut Satışının Artması Dayanışma Ekonomisi ile Mümkün

Türkiye’de Konut Satışının Artması Dayanışma Ekonomisi ile Mümkün

TÜİK tarafından Eylül 2023’e ilişkin Konut Satış İstatistikleri açıklandı. Söz konusu verilere göre; Türkiye genelinde konut satışları, eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,5 azalıp 102.656 olurken

02 November 2023
Türkiye’de Konut Satışının Artması Dayanışma Ekonomisi ile Mümkün ipotekli konut satışları da aynı dönemde %50,2 azalarak 8.446’ya geriledi.Türkiye genelindeki konut ve ipotekli konut satışlarındaki azalışı değerlendiren FKB Tasarruf Finansman Şirketleri Sektör Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, alternatif bir finans modeli olan Dayanışma Ekonomisi ile kredisiz, faizsiz hatta peşinat dahi ödemeden ev sahibi olabilir.” dedi.

Dayanışma Ekonomisi ile Herkes Konut Sahibi Olabilir

Konut ve ipotekli konut satışlarındaki azalmada konut fiyatlarındaki artışın, yüksek faiz oranlarının ve finansmana erişimin zorlaşmasının etkili olduğunu vurgulayan Eyüp Akbal, “Her ne kadar Dayanışma Ekonomisi ile gerçekleştirilen satışlar, resmî olarak ipotekli konut satışı olarak görülmese de sistem gereği teslim edilen evlerin ödemeleri devam ettiğinden pratikte ipotekli konut gibi düşünülebilir. Bu pencereden baktığımızda yaptığımız teslimatlar ipotekli konut satışının yaklaşık yüzde 7’sine tekabül ediyor.” dedi.

Akbal, “Tasarruf finansman sektörü temsilcileri olarak bizler, kişilerin en temel gereksinimlerinden barınma ihtiyacına finansman sağlayan şirketler olarak manevi tarafı da güçlü bir faaliyet içindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin alternatif bir finans modeli olan Dayanışma Ekonomisi ile kredisiz, faizsiz hatta peşinat dahi ödemeden ev sahibi olmasını sağlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Tasarruf Finansman Sistemi, Çekilişli veya Bireysel Modelle Ev Sahibi Yapıyor

Tasarruf finansman sistemini de detaylandıran Akbal, “Tasarruf finansman sisteminde kişiler, çekilişli ya da bireysel modeli tercih ederek ev sahibi olabiliyorlar. Çekilişli sistemde gruba dâhil olan kişiler, ekonomik güçlerini birleştirerek her ay bir kişinin konut sahibi olmasını sağlıyor. Bunun için de her ay noter huzurunda çekiliş gerçekleştiriliyor ve talihli olan kişi evini almaya hak kazanıyor. Bireysel modelde de kişiler, kendi belirledikleri ve sözleşmede belirtilen miktarda ödeme yaparak önceden belirlenen tarih geldiğinde evlerini almaya hak kazanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Tasarruf Finansman Sektörü, Pek Çok Sektörün Büyümesine Katkı Sunuyor

Faaliyet gösterdikleri sektörün konut satışlarını artırabileceğinin yanı sıra pek çok sektöre de katma değer sağlayacağının altını çizen Akbal, sözlerine şu ifadelerle son verdi: “Tasarruf finansman sektörü, konut satışlarını artırıyor olması hasebiyle hem inşaat hem de gayrimenkul sektörlerinin de büyümesine katkı sunuyor. Diğer yandan yeni bir ev, beraberinde beyaz eşya ya da mobilya ihtiyacını da beraberinde getirdiğinden bu sektörlerin büyümesine de vesile oluyor. Özetle tasarruf finansman sektörü hem Türkiye ekonomisinin gücüne güç katarken hem de kişilerin konut ihtiyaçlarına kendi bütçeleri ve ödeme güçlerine göre, kredisiz ve faizsiz olarak ulaşmasına olanak sağlıyor.”

Eyüp Akbal Kimdir?Eyüp Akbal, 3 Mart 1966 tarihinde Konya’da doğdu. Vefa Lisesi’ndeki eğitimin ardından 1989 yılında Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. 2003’te İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Bölümü’nden de lisans derecesini aldı. İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde İşletme yüksek lisansını tamamladı.

Eyüp Akbal, hâlihazırda Fuzul Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Fuzul Tasarruf Finansman AŞ Yönetim Kurulu Başkanı, Finansal Kurumlar Birliği’nde Tasarruf Finansman Şirketleri Sektör Kurulu Başkanı, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri görevlerini yürütmektedir.

Öte yandan, 20’ye yakın sivil toplum kuruluşunun yönetiminde ve yüksek istişare kurullarında yer alan Eyüp Akbal, hâlihazırda aktif olarak pek çok STK’da görevlerini sürdürüyor.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum