Türkiye’de Ortalama Ev Fiyatı Kaç Lira?

Türkiye'de konut fiyatları günden güne artış gösteriyor. Peki Türkiye'de ortalama ev fiyatı ne? İşte yanıtı...

14 Haziran 2015
Türkiye’de Ortalama Ev Fiyatı Kaç Lira?

Türkiye'de ev fiyatları günden güne artış gösteriyor. Peki Türkiye'de ortalama ev fiyatı kaç lira? İşte yanıtı...

Uluslararası gayrimenkul danışmanlığı şirketlerinden Amerika merkezli ERA’nın son araştırması Türkiye’de 2014’teki ortalama ev fiyatını ortaya koydu.

Avrupa başkentlerindeki ortalama ev fiyatını irdelemek üzere yapılan çalışmaya göre Türkiye’de ortalama 100 metrekarelik bir aile evinin fiyatı 175 bin lira. Bu rakam 2012’de 158 bin lira seviyesindeydi.

Türkiye’deki ortalama ev fiyatını İstanbul ve Ankara yükseltti. Nitekim Ankara’da ortalama ev fiyatı 197 bin lira, İstanbul’da ise 234 bin lira. Ankara’daki ortalama ev fiyatı Avrupa başkentlerine kıyasla Sofya’dan sonra en düşük ikinci rakam olurken, en pahalı şehir, 1 milyon 600 bin Euro ortalamayla İsviçre’nin başkenti Bern oldu.

ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, “Aslında bu Türkiye’nin potansiyelinin ne kadar yüksek olduğunun göstergesi” derken Türkiye’deki dar gelirli ailelerin ev sahibi olmakta güçlükle karşılaşmasının temel nedeninin gelir adaletsizliği olduğunu açıkladı. Ekşioğlu, bu sorunun yavaş da olsa çözülmeye başladığını kaydetti. Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleştirilen ‘ERA Avrupa Ödül Gecesi’nde açıklama yapan Ekşioğlu, “Bu sebeple ERA Türkiye olarak ERA Avrupa’nın en iyi profesyonellerinin ödüllendirildiği törende ödüle layık görüldük” dedi.

TÜRKİYE KONUT ALIM İŞLEMİNDE BİRİNCİ

Öte yandan Avrupa’yı kıskacına alan araştırmaya göre önceki yıl en fazla konut alımı 1 milyon 110 bin 280 işlemle Türkiye’de gerçekleşti.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre; Can Ekşioğlu, “ERA Türkiye, Avrupa’nın nabzını tutuyor. 2012’de Türkiye pazarına giriş yaptığımızda bu günleri görebileceğimiz umudunu taşıyorduk. 2 yıl içerisinde hızla büyüdük. 500’e yakın ERA ofisinin bulunduğu ERA Fransa ağ genişliği ile dikkat çekiyor. Franchise ofis ağımızı biz de 2023 yılına kadar 850’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Şirketin ofis sayısı şu an 35 seviyesinde.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Greenist'te Kurban Bayramı'na özel yüzde 12 indirim fırsatı başladı

Greenist'te Kurban Bayramı'na özel yüzde 12 indirim fırsatı başladı

Basın Ekspres-Güneşli’de yükselen Greenist projesi, ev sahibi olmak isteyenler için Kurban Bayramı’n

17 Ağustos 2017


Atmaca Grup’tan Bahçeşehir Göleti tartışmalarına açıklama geldi

Atmaca Grup’tan Bahçeşehir Göleti tartışmalarına açıklama geldi

Bahçeşehir Göleti yakınında inşa edilen Bahçeşehir Atmaca projesiyle tartışmaların odağı haline gele

17 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat