Türkiye’de Ortalama Ev Metrekare Fiyatı Ne Kadar?

Ev metrekare fiyatları bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Peki Türkiye'de ortalama ev metrekare fiyatı ne kadar? İşte yanıtı...

14 Temmuz 2015
Türkiye’de Ortalama Ev Metrekare Fiyatı Ne Kadar?

Ev metrekare fiyatları bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Peki Türkiye'de ortalama ev metrekare fiyatı ne kadar? İşte yanıtı...

Türkiye genelinde yıllık fiyat artışı yüzde 12 olurken, satılık konutların metrekare satış fiyatı ortalama 2.203 lira olarak yansıdı. Kiralık konutlara bakıldığında ise yüzde 5’lik yıllık artış dikkat çekiyor. Kiralıkta ortalama metrekare fiyatının 16 lira olduğu Türkiye’de, amortisman (geri dönüş) süresi ise 12 yıl ortalamasında.

TÜRKİYE - 2203 LİRA

Satılık yıllık artış: Yüzde 12

Kiralık yıllık artış: Yüzde 5

*Türkiye ortalaması 5 ilin (İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa) ortalama değerleri alınarak hesaplanmıştır.

İSTANBUL - 3 BİN 200 LİRA

Satılık yıllık artış: Yüzde 13

Kiralık yıllık artış: Yüzde 9

İstanbul’da, satılık konutlarda metrekare ortalaması 3.200 lira oldu. Kiralık evlerin metrekare ortalaması ise 20 lirayı buldu. Amortisman süresinin 13 yıl ortalamasında olduğu İstanbul’da son bir ayda fiyatı en çok artan ilçe Sarıyer. İlçede metrekare fiyatları yüzde 12,6 artarken, ikinci sırayı yüzde 5,9 artışla Eyüp aldı. Üçüncü sırada ise yüzde 5,0 artışla Beşiktaş var.

Son 1 ayda satılık konut fiyatlarının azaldığı ilçeler:

Ataşehir: - Yüzde 4,0

Çatalca: - Yüzde 3,2

Bağcılar: - Yüzde 2,8

ANKARA - 1500 LİRA

Satılık yıllık artış: Yüzde 7

Kiralık yıllık artış: Yüzde 10

Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 7 oranında artış gösterdi. Satılık metrekare fiyat ortalamasının 1.500 lira olduğu Ankara’da, kiralık evlerde ise ortalama fiyat 8 lira. Amortisman süresinin 15 yıl olduğu ilde değeri en çok artan ilçeler sıralamasında ilk sırada Pursaklar var. İlçede satılık konut fiyatları son bir ayda yüzde 1,3, ikinci sıradaki Sincan’da yüzde 0,9 yükseldi. Üçüncü sırada yer alan Keçiören’de ise son bir aylık artış yüzde 0,6 ortalamasında.

İZMİR - 1953 LİRA

Satılık yıllık artış: Yüzde 13

Kiralık yıllık artış: Yüzde 13

İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 13 artarak 1.953 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 13 arttı ve metrekaresi 9 liraya ulaştı. İlde amortisman süresi ise 17 yıl. İzmir’in son bir ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı yüzde 7,8 artışla Foça alıyor. İkinci sıradaki Çeşme’de artış yüzde 4,8 olarak dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 2,9 artışla GüzelBahçe var.

ANTALYA - 1667 LİRA

Satılık yıllık artış: Yüzde 22

Kiralık yıllık artış: Yüzde 21

Antalya’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 22 arttı ve metrekaresi 1.667 lira oldu. Kiralık konutlara bakıldığında artış yüzde 21, metrekare ortalama fiyat ise 9 lira. Amortisman süresinin 16 yıl olarak belirlendiği Antalya’da fiyatı son bir ayda artan ilçeler sıralamasında; Manavgat yüzde 3,3 artış ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki Konyaaltı’nda ise fiyatlar yüzde 2,9, üçüncü sıradaki Kemer’de ise yüzde 2,6 artış gösterdi.

BURSA - 1286 LİRA

Satılık yıllık artış: Yüzde 13

Kiralık yıllık artış: Yüzde 19

Hurriyetemlak.com Hazian 2015 Emlak Endeksi Raporu'n göre; Bursa’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.286 lira. Son bir yıllık yükseliş yüzde 13 ortalamasında. Kiralık konutlara bakıldığında ise bir yıllık artış yüzde 19. Kiralık evlerin metrekare ortalaması 7 lira civarında. Amortisman süresinin 16 yıl olduğu Bursa’da fiyatı artan ilçeler sıralamasında son bir aylık veriler göz önüne alındığında ilk sırada yüzde 4,0 artışla Mudanya, ikinci sırada yüzde 2,3 artışla Nilüfer, üçüncü sırada ise yüzde 1,7 artışla Yıldırım var.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.