Türkiye’de Sigortalı Konut Oranı Yüzde 16!

Türkiye'de konutların stokları, fiyatları, satışları hızla artarken sigortalanma oranları da aynı oranda düşüyor.

17 Aralık 2014
Türkiye’de Sigortalı Konut Oranı Yüzde 16!

Türkiye'de konutların stokları, fiyatları, satışları hızla artarken sigortalanma oranları da aynı oranda düşüyor.

Konut Hasar Araştırması’na göre konutlarda en çok sel, yangın ve hırsızlık riskinin görüldüğü belirlendi.

Generali Sigorta'nın “Konut Hasar Araştırması” ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. Yaklaşık 19 milyon konutun bulunduğu ülkemizdeki konutlarda en sık hasar dahili su, en yoğun hasar ise yangın ve hırsızlık nedenlerine bağlı olarak meydana geliyor. Sigortalanma oranı ise ülkemizde yüzde 16'lar gibi düşük bir seviyede bulunuyor.

Türkiye'de konut poliçesi yaptırılanların sayısının sadece 3 milyon düzeyinde seyrettiği belirtilirken bu oran gelişmiş ve sanayileşmiş ülkelerdeki konut sigortalılık oranı ile karşılaştırıldığında Türkiye'deki sigortalılık oranının ne kadar düşük bir seviyede kaldığını gösteriyor.

Araştırmaya göre, il bazında inceleme yapıldığında konutlarda sigortalılık oranı İstanbul ve Ankara'da daha yüksek iken kırsal kesimde sigortalı konut sayısının yok denecek kadar az olduğu dikkat çekiyor.

EN SIK GÖRÜLEN HASAR

Generali Sigorta tarafından sunulan Türkiye geneli ve il bazında hasar rakamlarına göre ülkemizde en sık görülen hasar sel ve su baskınından kaynaklanıyor. Özellikle İstanbul'da Alibeyköy, Kağıthane gibi lokasyonlarda sel ve su baskınından kaynaklanan hasarlar çok yüksek seviyelerde gerçekleşiyor. Generali Sigorta'nın paylaştığı aynı istatistiki veriler özellikle oluşan hasarların yoğunluğu dikkate alınarak incelendiğinde, yangın ve hırsızlık konutlar açısından önemli risk nedenleri olarak karşımıza çıkıyor.

EN ÇOK BU BÖLGELERDE HIRSIZLIK YAPILIYOR

Özellikle İstanbul'un Avcılar, Sefaköy, Yenibosna ve Bahçelievler lokasyonlarında meydana gelen hırsızlık sebebiyle meydana gelen hasarların diğer bölgelere nazaran daha yüksek düzeyde olduğu görülüyor.

İSTANBUL'DA YANGIN HASARI SAYISI 3 BİN 522

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı verilerine göre ağustos ayı sonunda 6 milyon konutun olduğu İstanbul'da karşılaşılan yangın hasarı sayısı 3 bin 522 adet. Aynı verilerden hareketle bu hasarların en çok ocak ayında ve saat 12.00/18.00 saatleri arasında meydana geldiğini görülüyor. Bu yangınların çoğu kısmi hasar olarak gerçekleşirken, İstanbul'da ev hasarlarına neden olan yangınlar yaygın olarak sigara ve elektrik kontağı olmak üzere iki sebepten kaynaklanıyor.

Generali Sigorta Araştırma Merkezi'nin (GAM) Türkiye genelinde yaptığı hasar araştırması kişilerin konut poliçeleri kapsamında en çok hangi asistans hizmetinden faydalandığına da ışık tutuyor. İstatistiki veriler en çok cam ve çilingir destek hizmetlerine talep olduğunu gösteriyor. İl bazında sigorta şirketlerine gelen talep incelendiğinde “İstanbul ve İzmirliler için anahtarlarını evde unutuyorlar” yorumu çıkıyor. Yine İstanbul aldığı su tesisatı hizmeti ile Türkiye'de lider konumunda yer alırken, araştırmada Antalya ise en fazla cam asistans hizmeti alan il olarak dikkat çekiyor.

45 LİRADAN BAŞLAYAN SİGORTALAR

Konut poliçelerinde hasar frekansının düşük olmakla birlikte olası hasar maliyetlerinin çok yüksek olması konut poliçesi yaptırmanın önemini gözler önüne seriyor. Sigorta sektöründe faaliyet gösteren hemen hemen tüm şirketlerin konuta yönelik sigorta ürünleri mevcut. Yıllık prim tutarları 45 TL'lik çok düşük rakamlarla başlarken, konut poliçesi kapsamında bina, eşya dekorasyon/sabit kıymetler ve konut içinde yer alan cam ve aynalar yangın, hırsızlık, dahili su ve sel-su baskını gibi risklere karşı koruma altına alınıyor. Konut sigortası ürünleri, sadece ev sahipleri için değil kiracılar için de güvence sağlıyor. Ev sahiplerinin kendilerine ait konut ve ev eşyaları teminat altına alınırken, kiracılar için de ev eşyası güvencesi sunuluyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisi ipoteği olan ev satılabilir mi?

Konut kredisi ipoteği olan ev satılabilir mi?

Konut kredisi ile ev alacakların merak ettiği en önemli konulardan biri olan herhangi bir durumda kr

22 Eylül 2017


Gold N State Ankara’da 725 Bin TL’ye ofis sahibi yapıyor

Gold N State Ankara’da 725 Bin TL’ye ofis sahibi yapıyor

Ankara Çayyolu’nda kurulan Gold N State Ankara hemen teslim avantajı ve 725 bin TL’den başlayan fiya

22 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat