Türkiye’deki Binaların Yüzde 45’i Depreme Hazır Değil

Cafer Kara, 17 Ağustos depreminin 15'inci yıl dönümünde ''Türkiye'deki binaların yüzde 45'i depreme hazır değil'' açıklamasında bulundu.

13 August 2014
Türkiye’deki Binaların Yüzde 45’i Depreme Hazır Değil

Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara, 1999 depreminin 15'inci yıl dönümünde ''Türkiye'deki binaların yüzde 45'i depreme hazır değil'' açıklamasında bulundu. Yakın geçmişimizdeki en şiddetli deprem olan 17 Ağustos 1999 depreminin 15’inci yıl dönümünde Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara açıklamalarda bulundu. Binalar deprem anında kaçılacak değil sığınılacak yerler olması gerektiğini vurgulayan Kara, ''Hasarları azaltmak için depreme dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu depreme karşı eğitmek şart'' dedi.

''BİNALAR SIĞINILACAK YERLER OLMALI''

Cafer Kara ayrıca, “Aynı acıları tekrar yaşamamak için binalar, deprem anında kaçılacak değil, içine güvenle sığınılacak yerler olmalı. Tüketiciler konut seçerken elbette estetik değerlere önem vermeli ancak öncelikleri statik değerler olmalı” diye konuştu.

ÖNLEM VE EĞİTİM ŞART

Yakın zamana kadar ülkemizde mühendislik ve mimarlık hizmetlerine gereken önemin verilmediğini vurgulayan Cafer Kara, depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkin iki yolunun depreme dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu depreme karşı eğitmek olduğunu vurguladı.

YAPI DENETİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her aşamasında alınacak mühendislik hizmeti yapıların güvenli olmasının en önemli teminatıdır” diyen Kara, yapı denetiminin sağlıklı işlemesinin önemine de dikkat çekti.

''KENTSEL DÖNÜŞÜM DOĞRU ELE ALINMALI''

Kentsel dönüşümün deprem gerçeği ile yaşayan Türkiye’de çok önemli bir adım olduğunu vurgulayan Kara, “Ancak kentsel dönüşüm, dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmamalı. Yerinde imar artışıyla yapılmaya çalışılan kentsel dönüşüm başarısız olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememek için kentsel dönüşüm; yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı. Ayrıca devlet ve yerel yönetimler daha etkili ve yönlendirici rol oynamalı” diye konuştu.

MALİYET DEĞİL KALİTE

İnşaat projelerinde üretimin yanı sıra kullanım ve dönüşüm süreçlerinin de göz önüne alınmaya başlandığını ifade eden Kara, sürdürülebilirlik, inovasyon ve Ar-Ge, kentsel dönüşüm üçgeninde ilerlenirse sektörde kalite standartlarının yükseleceğini söyledi. Kara, bakış açısının odağına maliyetten öte kaliteyi ve sürdürülebilirliği yerleştiren bir yaklaşımla kentsel dönüşümün başarılı olabileceğini belirtti.

Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara :

cukurova-gayrimenkul-icra-kurulu-baskani-cafer-karaHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredileri Ekim 2021 dönemine nasıl başladı?

Konut kredileri Ekim 2021 dönemine nasıl başladı?

Ekim ayının ilk haftasındaki güncel konut kredisi faizleri haberimizde…

07 October 2021


Kiralara üst sınır getirmek mümkün mü?

Kiralara üst sınır getirmek mümkün mü?

Türkiye genelinde artan kira fiyatları son dönemde ana gündem maddesi oldu. Peki, kiralara üst sınır

18 September 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum