Türkiye’deki Binaların Yüzde 45’i Depreme Hazır Değil

Cafer Kara, 17 Ağustos depreminin 15'inci yıl dönümünde ''Türkiye'deki binaların yüzde 45'i depreme hazır değil'' açıklamasında bulundu.

13 Ağustos 2014
Türkiye’deki Binaların Yüzde 45’i Depreme Hazır Değil

Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara, 1999 depreminin 15'inci yıl dönümünde ''Türkiye'deki binaların yüzde 45'i depreme hazır değil'' açıklamasında bulundu. Yakın geçmişimizdeki en şiddetli deprem olan 17 Ağustos 1999 depreminin 15’inci yıl dönümünde Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara açıklamalarda bulundu. Binalar deprem anında kaçılacak değil sığınılacak yerler olması gerektiğini vurgulayan Kara, ''Hasarları azaltmak için depreme dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu depreme karşı eğitmek şart'' dedi.

''BİNALAR SIĞINILACAK YERLER OLMALI''

Cafer Kara ayrıca, “Aynı acıları tekrar yaşamamak için binalar, deprem anında kaçılacak değil, içine güvenle sığınılacak yerler olmalı. Tüketiciler konut seçerken elbette estetik değerlere önem vermeli ancak öncelikleri statik değerler olmalı” diye konuştu.

ÖNLEM VE EĞİTİM ŞART

Yakın zamana kadar ülkemizde mühendislik ve mimarlık hizmetlerine gereken önemin verilmediğini vurgulayan Cafer Kara, depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkin iki yolunun depreme dayanıklı yapılar inşa etmek ve toplumu depreme karşı eğitmek olduğunu vurguladı.

YAPI DENETİMİ ÇOK ÖNEMLİ

Zemin etüdünden projelendirmeye, malzeme kalitesinden yapım faaliyetine kadar bina üretim sürecinin her aşamasında alınacak mühendislik hizmeti yapıların güvenli olmasının en önemli teminatıdır” diyen Kara, yapı denetiminin sağlıklı işlemesinin önemine de dikkat çekti.

''KENTSEL DÖNÜŞÜM DOĞRU ELE ALINMALI''

Kentsel dönüşümün deprem gerçeği ile yaşayan Türkiye’de çok önemli bir adım olduğunu vurgulayan Kara, “Ancak kentsel dönüşüm, dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmamalı. Yerinde imar artışıyla yapılmaya çalışılan kentsel dönüşüm başarısız olur. Kentleri uzun vadede geri dönüşü mümkün olmayan hatalara sürüklememek için kentsel dönüşüm; yolu, altyapısı, yeşil alanı ile daha kapsamlı, planlı ve sağlıklı yaşam alanlarına dönüşüm olarak ele alınmalı. Ayrıca devlet ve yerel yönetimler daha etkili ve yönlendirici rol oynamalı” diye konuştu.

MALİYET DEĞİL KALİTE

İnşaat projelerinde üretimin yanı sıra kullanım ve dönüşüm süreçlerinin de göz önüne alınmaya başlandığını ifade eden Kara, sürdürülebilirlik, inovasyon ve Ar-Ge, kentsel dönüşüm üçgeninde ilerlenirse sektörde kalite standartlarının yükseleceğini söyledi. Kara, bakış açısının odağına maliyetten öte kaliteyi ve sürdürülebilirliği yerleştiren bir yaklaşımla kentsel dönüşümün başarılı olabileceğini belirtti.

Çukurova Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Cafer Kara :

cukurova-gayrimenkul-icra-kurulu-baskani-cafer-karaHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı?

Konut kredisiyle ev almak mı yoksa kirada oturmak mı avantajlı?

Son yıllarda konut kredisindeki uygun faiz oranlarının görülmesiyle, ''Konut kredisiyle ev almak mı

02 Temmuz 2017


Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

Konut ve Ev alırken nelere dikkat edilmelidir?

Konut almaya karar verildikten sonra ileride sıkıntılar çekmemek adına kapsamlı bir araştırmaya gere

01 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat