Türkiye'nin Bu İline 23 İlden Daha Büyük Şehir Kuruluyor

25 Mayıs 2016
PAYLAŞ
Türkiye'nin Bu İline 23 İlden Daha Büyük Şehir Kuruluyor
23 ilin nüfusundan daha büyük olan Gaziantep Kuzey Şehir projesinin 2023 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor...

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Gaziantep'de 23 ilden daha büyük nüfusa sahip Kuzey Şehir projesini hayata geçiriyor. 50 bin konuttan meydana gelen dev proje için bir yıldır Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, TOKİ, üniversite ve kamu idarelerinin uzmanlarıyla çalışmalar devam ediyor.

Sadece Türkiye değil Avrupa ölçeğinde de büyük bir proje olan Kuzey Şehir projesi için 5.5 milyon metrekare alan tesis edildi. Alt ve üst gelir gruplarına yer verilecek olan Gaziantep Kuzey Şehir proje yaklaşık 250 - 300 bin kişinin yaşayabileceği şekilde tasarlanıyor.

Yatay mimariye ağırlık verilerek mahalle konseptinde yaşama geçirilecek olan projede yerel doku ve motifler yer alacak. Enerji verimliliği ve ekolojik hassiyetlerinde göz önüne alınacağı proje insan ve çevre odaklı olarak yükselecek.

Kuzey Şehir projesinde konutların yanı sıra şehirle entegre olmuş ticari alanlar, sosyal ve kültürel alanlar, ibadet alanları ve park alanları yer alacak. Proje ile beraber sıcak, samimi, insan ilişkilerinin ön planda olduğu bir şehir kurulması hedefleniyor.

Gaziantep Kuzey Şehir projesinin 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

"Türkiye'nin Bu İline 23 İlden Daha Büyük Şehir Kuruluyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap