Türkiye’nin emlak karnesi açıklandı

Ajans Press, TÜİK’in açıkladığı Haziran ayı konut satış verilerine göre Türkiye’nin emlak karnesini çıkardı.

26 Temmuz 2017
Türkiye’nin emlak karnesi açıklandı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen günlerde Türkiye’nin Haziran ayına ilişkin konut satış verilerini paylaştı. Açıklanan verilere göre Türkiye genelinde 654 bin 363 konutun satışı yapıldı. Satışı yapılan konutlarda en yüksek payın İstanbul’a, en az payın ise Hakkâri’ye ait olduğu görüldü. Paylaşılan rakamlar doğrultusunda medya takip kuruluşu Ajans Press ise Türkiye’nin emlak karnesini çıkardı.

SATIŞLAR AYNI DÖNEME GÖRE YÜKSELDİ

Ajans Press’in TÜİK verilerinden derlediği bilgilere göre Türkiye'de bu yılın ilk dönemi 654 bin 363 konut satışı gerçekleşirken, bir önceki yılın aynı döneminde bu rakamın 630 bin 799 olduğu görüldü. Ayrıca PRNet’in yaptığı araştırmaya göre yılın ilk yarısında yazılı basında emlak konulu 15 bin 405 habere yer verildiği belirlendi. Yapılan haberler incelendiğinde ise bu haberlerdeki gündemin ilk sırasının konut fiyatlarında ve emlak vergilerinde yaşanan artışa ayrıldığı görüldü.

EN ÇOK KONUT ALAN ÜLKE SUUDİ ARABİSTAN

Haziran ayı içerisinde Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının toplam konut satışındaki payı yüzde 46,6 olurken 45 bin 433 konutun satışı gerçekleşti. İstanbul ilk satışlarda ve yabancı vatandaşlara konut satışında da ilk sırada yer aldı. İlk satışlarda sırayı Ankara ve İzmir takip etti. Yabancıların en çok tercih ettiği diğer iller ise, Antalya, Bursa, Aydın, Ankara ve Muğla oldu. Türkiye’den en çok konut satın alan yabancı ülke olan Suudi Arabistan’ın yanı sıra Irak, Kuveyt, Rusya ve İngilizler vatandaşlarının da tercih ettiği ülke oldu.  


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.