Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Açıldı

29 Aralık 2015
PAYLAŞ
Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Açıldı

Konya Kızören'de 144 dönüm alan üzerine kurulan Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali hizmete açıldı...

Tunçmatik’in yan kuruluşu Powergie tarafından 13 Milyon Dolar yatırımla hayata geçirilen Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali Konya Kızören'de açıldı. 144 dönüm alanda kurulan santral Baycan Yapı firması adına inşa edildi ve Akleasing tarafından finanse edildi. 4 ayda tamamlanan santral yılda 6936 ton karbon salınımını engelleyerek 13.600.000 kWh enerji üretecek.

30 yıl endüstriyel ömre ve maksimum verimliliğe göre tasarlanan santralde 30 bin 800 adet güneş paneli, 160 adet 50 kW gücünde invertör, 8 adet 1250 kVA gücünde trafo kullanıldı.

Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali projesine imza atmış olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Tunçmatik-Powergie Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer; " Türkiye güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip ve bu potansiyeli yatırıma dönüştürmenin önemi büyük. Ülkemizde elektrik üretiminin en büyük kaynağının doğalgaz olduğunu düşünürsek, Konya güneş enerjisi santrali üretmiş olduğu elektriğin karşılığı kadar doğalgazın ithalatını engelleyerek, milli yakıt güneşten faydalanmamızı sağlayacak ve ayrıca cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacaktır." dedi.


"Türkiye’nin En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Açıldı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap