Türkiye’nin En Çok Prim Yapan İlçeleri!

Markalı konut projeleri ve yapılan yatırımlar bölgelerin değerini arttırıyor. İşte Türkiye'nin en çok prim yapan ilçeleri...

24 Ağustos 2015
Türkiye’nin En Çok Prim Yapan İlçeleri!

Markalı konut projeleri ve yapılan yatırımlar bölgelerin değerini arttırıyor. İşte Türkiye'nin en çok prim yapan ilçeleri...

Markalı konut sektöründeki büyümeyle birlikte üretilen nitelikli konutlar bulundukları bölgelere de doğal olarak değer kazandırıyor. Günümüzde artan fiyatların etkisiyle prim potansiyeli azalsa da kimi bölgeler hala yatırımcısının yüzünü güldürmeyi sürdürüyor.

Türkiye genelinde İstanbul'dan Ankara'ya, İzmir'den Eskişehir'e, Adana'dan Denizli'ye kadar gelişen kentlerde öne çıkan bölgeler son iki yılda yüzde 30'lardan yüzde 167'lere varan oranlarda prim yaptı. Örneğin Kartal son 2 yıl içinde yüzde 167'lik, Maltepe Başıbüyük yüzde 133'lük, Anadolu'da ise Ankara Gölbaşı İncek yüzde 67'lik prim yapan semtler olarak öne çıktı.

PRİM POTANSİYELİ OLAN BÖLGELER

Ekonomist dergisinin TSKB Gayrimenkul Değerleme uzmanlarıyla yaptığı çalışma bazı bölgelerde hala prim potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Türkiye'de güvenliği olan, kaliteli, sosyal donatılan zengin, modem yapılarda yaşama isteği gün geçtikçe artıyor. Bu talep sadece İstanbul ile de sınırlı değil. Anadolu'nun Bursa, İzmir, Adana, Denizli, Gaziantep gibi ekonomisi büyüyen kentlerinde de ilgi kaliteli konut yönünde gelişiyor. İşte bu süreç de İstanbul başta olmak üzere Anadolu'nun şehirleşme çalışmaları hız kazanan kentlerinde yeni markalı konut projelerinin üretilmesini ve bu projelerin yükseldiği kentlerdeki kimi bölgelerin yüksek primler yapmasını sağlıyor.

GELECEĞİ PARLAK BÖLGELER

Bu bölgelerin ortak özellikleri, markalı konut projeleriyle birlikte çehrelerinin değişmesi ve önümüzdeki üç yıllık süreçte de hem oturumcularına hem de yatırımcılarına prim vaat eden geleceği parlak bölgeler olmaları...

Ancak Türkiye’de ve bahsi geçen bölgelerde konut metrekare fiyatlarının her geçen yıl yükseliş göstermesi, dar ve orta gelir grubu için konut seçeneğinin azalmasına neden oluyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdürü Makbule Yönel Maya konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı :

"Bölgelerin prim yapmalarında mega projeler ile ulaşım projeleri de etkili. Örneğin fiyatları artmaz dediğimiz Kemerburgaz Göktürk'ün Üçüncü Köprü bağlantı yoluyla, Üçüncü Havalimanı ile fiyatları arttı. Yine Zekeriyaköy'de fiyatlar artmaz dedik ama Üçüncü Köprü ile hareketlendi. Projeler hayata geçtiğinde de bir artış olacaktır. Anadolu'yu ise farklı okumak lazım. Kamusal projelerin etki oranları İstanbul'daki gibi değil, nihai tüketicilerin alım gücü etkili. 300 bin liralık konut İstanbul'da pahalı değilken, Anadolu'da pahalı oluyor. Ankara'da da son beş yılda ciddi proje yapıldı, fiyatlar yükseldi. O fiyatlara o konutlar satılıyor mu bilinmiyor, İzmir ortalaması için fiyatlar iddialı. İzmir'de proje artışıyla prim potansiyeli artar mı yoksa düşer mi iyi analiz edilmeli"

KARTAL

İstanbul'un son 2 yıl içerisinde en fazla değer kazanan bölgelerinden biri Kartal oldu. Bölgeye yapılan yatırımlarla ve markalı konut projeleriyle birlikte Kartal, yüzde 167 oranında prim yaptı.

MALTEPE - BAŞIBÜYÜK

İstanbul Anadolu Yakası'nın en çopk değerlenen bölgelerinden biri de Maltepe Başıbüyük bölgesi oldu. 2 yıl içerisinde değeri yüzde 133 artan Başıbüyük mahallesinin uzun vadede daha fazla prim yapması öngörülüyor.

ANKARA - GÖLBAŞI - İNCEK

Mega projelerin ve alt yapı yatırımlarının yapıldığı Ankara'nın yeni yaşam alanlarından olan İncek de Anadolu'nun en çok değer kazanan bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor. Gölbaşı'nın İncek bölgesi 120 ayda yatırımcılarına yüzde 67 oranında kazandırdı. İncek'e yapılan yatırımların devam etmesi hem kısa hem de uzun vadede bölgenin yüksek prim potansiyeli olmasını sağlıyor.

-

Türkiye'nin En Çok Prim Yapan İlçeleri

-

Yukarıda Türkiye'nin En Çok Prim Yapan İlçeleri ile ilgili bazı bilgiler yer almaktadır. İçerikle ilgili soru ve görüşlerinizi info@yeniemlak.com adresine ulaştırabilirsiniz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Sinpaş Gökorman projesi lansmana özel indirim avantajlarıyla satışa çıktı

Sinpaş Gökorman projesi lansmana özel indirim avantajlarıyla satışa çıktı

Sinpaş GYO, Anadolu Yakası’nda 18. proje olma özelliği taşıyan Sinpaş Gökorman projesinin lansmanını

22 Eylül 2017


Regus’un Türkiye ofislerinin sayısı 24'e çıktı

Regus’un Türkiye ofislerinin sayısı 24'e çıktı

Türkiye’de hazır ofis alanları ile ilgili faaliyetlerini yürüten Regus, Türkiye’deki ofis alanı yatı

22 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat