Türkiye’nin En Yüksek Bina Yıkım İşlemi Olacak

Maslak'ta 24 ve 13 kattan oluşan 3 bina, mimar hatası yüzünden yıkılacak. Böylelikle Türkiye'nin en yüksek bina yıkım işlemi de gerçekleşmiş olacak.

08 Ağustos 2014
Türkiye’nin En Yüksek Bina Yıkım İşlemi Olacak

Maslak'ta 24 ve 13 kattan oluşan 3 bina, mimar hatası yüzünden yıkılacak. Böylelikle Türkiye'nin en yüksek bina yıkım işlemi de gerçekleşmiş olacak.

MTKA İnşaat Yıkım ve Enkaz Kaldırma Hizmetleri Şirketi, Türkiye'nin şu ana kadarki en yüksek bina yıkım işini aldı.

Maslak'ta yıkımı gerçekleştirilecek olan, biri 24 katlı toplam 3 binayı Orjin Group ortakları Zafer Kurşun ve Zafer Yıldırım'ın ortak olduğu Orta Gayrimenkul, Akbank'tan 95 milyon dolara satın almıştı.

Maslak'ta bulunan 3 bina daha önce Akbank operasyon merkezi olarak kullanılıyordu. Binalar, Haziran 2010'da bu merkezdeki tüm birimlerin, Gebze Şekerpınar'da hizmete giren Akbank Bankacılık Merkezi'ne taşınmasıyla boş kalmıştı.

MTKA İnşaat Yıkım ve Enkaz Kaldırma Hizmetleri Şirketi Genel Koordinatörü Mehmet Ali Bulut, Orjin Group'un burada yeni bir proje yapmak üzere binaları yıkıma karar verdiğini belirtti.

MİMARİ HATADAN DOLAYI YIKILACAK

Binaların yıkım sebebinin mimarı hata olduğunu ifade eden Bulut, ''24 katlı binayı Afrikalı bir mimar yapmış. Mimari hatadan dolayı binada sonradan güçlendirme yapılmış. Bu binanın yıkım sebebi otoparka araç girişinde sorun oluyormuş ve bina büyük rüzgarlarda sallanıyormuş. Binanın yıkımı İstanbul Teknik Üniversitesi'nin danışmanlığında, kontrollü bir şekilde yapılacak. Bunu kentsel dönüşüm olarak da görebiliriz'' dedi.

Yıkılacak toplam alanın 48 bin metrekare olduğunu, ilk etapta bunun 33 bin metrekaresinin yıkılacağını ifade eden Bulut, binaların yerin altında kalan kısımlarının yıkılmasında, olası toprak kaybını önlemek üzere önceden zemin çalışması yapılması gerektiğini, bu çalışmalar yapıldıktan sonra binaların kalan kısımlarının da yıkılacağını anlattı.

EN YÜKSEK BİNA YIKIM PROJESİ

Mehmet Ali Bulut, bu projenin Türkiye'nin en yüksek bina yıkım projesi olduğunu belirterek, ''Yıkılacak binalardan biri yerin altındaki kısmı ile birlikte 24 kattan oluşuyor. Diğer iki bina da 13'er katlı. MTKA inşaat olarak uluslararası platformlarda yüksek katlı bina yıkım işlerini aldığımız ve bu konuda gerekli tecrübeye sahip olduğumuz için bu yıkım işini üstlendik. Dubai'de daha önce 22 katlı bir bina yıkmıştık'' dedi.

Yıkımdan çok ciddi tonajda geri dönüşüm malzemeleri çıkacağına işaret eden Bulut, MTKA olarak geri dönüşüm faaliyetlerini de yaptıklarını, bununla ilgili geri dönüşüm makineleri satın aldıklarını anlattı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.