Türkiye’nin Enerji Dostu Şehirleri

Enerji kimlik belgesine sahip olan 220 bina genellikle gayrimenkul yatırımlarının yoğun olduğu şehirlerde yer alıyor.

18 Kasım 2014
Türkiye’nin Enerji Dostu Şehirleri

Enerji kimlik belgesine sahip olan 220 bina genellikle gayrimenkul yatırımlarının yoğun olduğu şehirlerde yer alıyor.

Toplam 220 bin binanın enerji kimlik belgesine sahip olduğu Türkiye’nin bu alanda enerji dostu şehirleri İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Muğla, Kocaeli, Balıkesir, Aydın, Konya olarak sıralanıyor.

Binaların ne kadar enerji tükettiğini gösteren ve 6267 Sayılı kanun çerçevesinde mülkün alım satımının gerçekleşmesinde bile yasal şart olarak aranan Enerji Kimlik Belgesi’nde Türkiye’de 10 şehir önde gidiyor. Halen 220 bin binanın enerji kimlik belgesine (EKB) sahip olduğu Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Muğla, Kocaeli Balıkesir, Aydın, Konya ülkenin en enerji dostu şehirleri olarak dikkat çekiyor. 10 şehirde alınan toplam EKB sayısı 142 bini geçerken, bu ülke toplamının yüzde 64’üne denk geliyor.

YATIRIM ÇEKEN İLLERDE ORAN DAHA YÜKSEK

EnerjiKimlikBelgesi.com ile binaların hızlı ve kolay bir şekilde kimliğine kavuşmasını sağlayan şirket ortaklarından Serkan Emin, gayrimenkul piyasası gelişkin olan, yeni yatırım çeken illerde işin doğal süreci olarak enerji kimlik belgesi başvuru sayısının diğer illere göre daha fazla olduğunu söyledi.

Serkan Emin, “Yine de bu sıralamayı yapmak ironik bir anlam da taşıyor. Çünkü Türkiye’de toplam bina sayısı 8 milyon adet olarak tahmin edilirken, halen alınan EKB sayısı ancak 220 binlerde. Bir başka ifadeyle halen binaların yüzde 98’inin EKB’si olmayan Türkiye’de aslında bu şehirlerin EKB sayısı çok daha yukarılarda olması gerekirdi” yorumunu yaptı.

TÜRKİYE YAVAŞ KALDI

Yeni yapılan binaların ruhsat alabilmek için en az C sınıfı EKB’sinin olmasının şart olduğunu, yine mülk alım satımlarında da EKB arandığını hatırlatan Serkan Emin, Türkiye’nin bu alanda yavaş yol almasının birçok nedeni bulunduğunu açıkladı. EnerjiKimlikBelgesi.com ortaklarından Serkan Emin, bunların başında ise kamuoyunda yeterince farkındalık oluşmamasının ve bilgi eksikliğinin geldiğini söyledi.

2017 YILINA KADAR BELGE SAHİBİ OLMA ŞARTI

Serkan Emin, “Mevcut binalar için enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesi koşulu yoktur. Ancak, bu binaların da 2017 yılına kadar mutlaka Enerji Kimlik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Buna rağmen, hem yeni yapılmakta olan hem de mevcut binaların belge alma hızı oldukça yavaş. Oysa maliyetler korkulacak boyutta değil. 8 - 10 katlı bir bina için yerine ve daire sayısına göre değişmekle birlikte 500 - 1000 lira arasında bir bedelle kimlik belgesine ulaşılabiliyor” dedi.

ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

Söz konusu kanuna bağlı olarak çıkartılan, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre, enerjinin verimli kullanılmasını ve çevrenin korunmasını sağlamak için her binanın asgari enerji ihtiyacı ve tüketiminin sınıflandırılmasına ilişkin kimlik belgesi alması gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi (EKB) isimli bu belge binanın asgari enerji ihtiyacını, tüketimini, sera gazı salım seviyesini, yalıtım özelliklerini ve ısıtma-soğutma sisteminin verimiyle ilgili bilgileri içeriyor.

En Fazla Enerji Kimlik Belgesi'ni bu şehirler alıyor :

*Şehir - *EKB Alan Bina Sayısı

İSTANBUL - 47,178

İZMİR - 22,084

ANKARA - 16,277

ANTALYA - 11,661

BURSA - 10,499

MUĞLA - 9,417

KOCAELİ - 8,235

BALIKESİR - 6,353

AYDIN- 5,703

KONYA - 5,160

10 ŞEHRİN TOPLAMI - 142,567

Türkiye Geneli - 219,903HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediye Başkanlığı, Selçuk ilçesi İsabey Mahallesi’nde konumlanan arsanın satışı için

19 Ekim 2017


Başkent Loft projesi 920 bin TL’ye 4+1 ev sahibi yapıyor

Başkent Loft projesi 920 bin TL’ye 4+1 ev sahibi yapıyor

Hemen teslim avantajı sunan Başkent Loft projesi tamamı 4+1 oluşan konutlarını 920 bin TL’den başlay

19 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.