• Emlak Haberleri
  • Türkiye'nin ilk havaray seferleri 14 Eylül'de hizmete sunulacak

Türkiye'nin ilk havaray seferleri 14 Eylül'de hizmete sunulacak

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 14 Eylül’de gerçekleşecek olan Türkiye’nin ilk havaray seferlerine Vadi İstanbul projesinin ev sahipliği yapacağını açıkladı.

12 September 2017
Türkiye'nin ilk havaray seferleri 14 Eylül'de hizmete sunulacak Dünyanın en önemli gayrimenkul ve mimarlık buluşmalarından biri olarak kabul edilen Cityscape Global 2017, Dubai’de başladı. Bu yıl 15’inci kez düzenlenen Cityscape Dubai fuarına Türkiye’den aralarında Artaş İnşaat, Emlak Konut, Garanti Koza, Mar Yapı, Tahincioğlu gibi firmalarında bulunduğu 14 şirket de katılım gösteriyor. Fuarın ilk gününden itibaren Türk firmalarının stantlarında yoğun yabancı yatırımcı yoğun ilgi gösteriyor.

Türkiye’deki konut yatırımları hakkında bilgi alan uluslararası yatırımcılar, konut ve iş yeri satın almanın yanında, Türk firmalarla ortaklık kurabilmek için toplantılar da düzenliyor. Bunun yanında Katar krizi ile birlikte Körfez ülkeleri arasında yaşanan krizin Türkiye’ye olumsuz bir yansımasının da olmadığı da fuara olan ilgi ile görüldü. Başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere pek çok Körfez ülkesinin yatırımcısı, Türkiye stantlarında iş fırsatlarını konuşarak konu hakkında bilgi aldı. Cityscape Fuarları Türkiye Temsilcisi, İstexpo Genel Müdürü İsmail Sezen “Dubai, politik gelişmelerden uzak ve etkilenmesi söz konusu değil. Dubai pazarında Türk firmalarına herhangi bir baskı ya da ayrımcılık uygulanması mümkün değil” diye konuştu.

“VADİ İSTANBUL HAVARAY’A EV SAHİPLİĞİ YAPACAK”

Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai şehrinde erçekleştirilen Cityscape Global 2017 fuarı, dün Türk ve Körfez firmalarının yoğun katılımı ile açıldı. Fuara bu yıl 11 projesiyle katılan Artaş İnşaat, 1,2 milyar TL yatırım değerine sahip Avrupa Konutları Yamanevler projesiyle fuarın dikkat çeken stantlarından biri oldu. Artaş, lansmanını da yaptığı Avrupa Konutları Yamanevler projesine ek olarak Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupa Residence & Office Ataköy, Avrupa Office Ataşehir, Avrupa Konutları Kale 2, Avrupa Konutları Atakent 4 ile ortak girişimlerle geliştirilen Tema İstanbul’un tanıtımını da gerçekleştirdi. Artaş’ın satışları süren Vadi İstanbul projesi de fuarda Arap yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Diğer projelerden faklı olarak Vadi İstanbul, Türkiye’nin ilk havaray seferlerine ev sahipliği yapacağı duyuruldu. İlk havaray seferlerinin 14 Eylül’de yapılacağını açıklayan Artaş inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, bunun da projeyi yatırımcılar için cazip kıldığını kaydetti. Proje kapsamında bölgedeki diğer inşaat firmalarıyla birlikte alt yapı çalışmalarına 130 milyon lira yatırım yaptıklarını, bunun da 14 milyon avrosunu havaray için harcadıklarını belirten Çetinsaya, “Havaray hattı yaklaşık 1 km uzunluğunda. Havaray ile Vadi İstanbul’dan Türk Telekom Stadyumu’ndaki metro hattına aktarma yapılacak. Her 4 dakikada bir 250 yolcu taşıyacak. Hattın işletmesini Artaş olarak bir yıl boyunca biz üstleneceğiz. Bir yılın ardın belediyeye devredeceğiz” ifadelerini kullandı.

“30 BİN KİŞİ YAŞAYACAK”

Havaray ile bölgenin büyük bir canlılık kazanacağını vurgulayan Çetinsaya “Şu anda Vadi İstanbul projemizle ilgili çalışıyoruz. Vadi İstanbul’un maketini de Ctiyscape’ye getirdik. Alışveriş, merkezi, konut ve ofisin olduğu proje 30 bin kişi yaşayacak. O bölge 1990’lı yıllarda Cendere Deresi ile su taşkınlarıyla biliniyordu. Pek çok sel meydana gelmişti. İşçiler kayıklar ile taşınıyordu. Şimdi ise tam tersi havaray ile taşınacaklar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Cendere Caddesi’nin isminin Vadi İstanbul Caddesi olması için başvuru yaptık ve kararı bekliyoruz” diye ekledi. Proje kapsamında 330 bin metrekare ofis alanı bulunurken Maslak’ın tamamında ise 480 bin metrekare ofis alanı yer alıyor. Bu özelliğiyle de proje geleceğin Maslak’ın yerini almaya aday olarak görülüyor.

“YAMANEVLER PROJESİNDE 250 KONUTUN SATIŞI YAPILDI”

Yamanevler projesinin geçtiğimiz ağustos ayında ön satışa sunulduğunu ve şu ana kadar 250 konutun yeni sahiplerini bulduğunu da aktaran Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya “Avrupa Konutları markasının Anadolu Yakası’ndaki ilk halkası olacak Yamanevler projesi, 11 blokta 1672 konut, 2 ofis bloku ve 38 ticari üniteden oluşuyor. 1+1’den, 4+1’e kadar farklı tiplerde daire seçenekleri yer alıyor. En küçük dairenin fiyatı 480 bin TL, projedeki en büyük dairenin fiyatı ise 1 milyon 800 bin TL. Bu projeye yabancı ilgisi var. Burada yabancı yatırımcının yüzde 5 civarında olmasını bekliyoruz. Fuarda şu ana kadar pek çok yatırımcı Yamanevler ile yakından ilgilendi” şeklinde konuştu.

 “YAMANEVLER’DE YABANCIYA BLOK SATIŞI YOK”

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Yamanevler’den blok satın almak isteyen yabancı yatırımcı var ama biz blok satmıyoruz. Çünkü blok hâlinde satışlar, yabancılaşmayı da beraberinde getiriyor. O zaman yerli yatırımcıyı ürkütüyorsunuz. Ancak yabancılarla ortaklık konusunda görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Ortaklık teklifleri genellikle 100 milyon dolar büyüklüğünde” dedi.

“KDV İNDİRİMİNİN UZAMASINI BEKLİYORUZ”

Türkiye’de en kârlı yatırımın konut olduğunu söyleyen Çetinsaya “Bugüne kadar İstanbul başta olmak üzere Türkiye’den konut yatırımı yapıp da zarar eden kimse olmuş mudur? Vatandaşlarımıza önerim, konut yatırımı yapmaları. Hem zorunlu bir ihtiyaç” diye ekledi. Çetinsaya, KDV indiriminin eylülde sona erdiğini hatırlatarak, yıl sonuna kadar uzamasını beklediklerini belirtti. Çetinsaya, talep olması durumunda Anadolu’da da proje yapabileceklerini de sözlerine ekledi.

Ömer Temur / Türkiye
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum