• Diğer Haberler
  • Türkiye’nin ilk "Yüzer Güneş Enerji Santrali" hayata geçti

Türkiye’nin ilk "Yüzer Güneş Enerji Santrali" hayata geçti

İBB iştiraklerinden İstanbul Enerji tarafından hayata geçirilen ve enerji üretimine alternatif oluşturacak Türkiye’nin ilk ‘Yüzer Güneş Enerji Santrali’ elektrik enerji üretmeye başladı.

05 Ağustos 2017
Türkiye’nin ilk "Yüzer Güneş Enerji Santrali" hayata geçti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şirketlerinden İstanbul Enerji tarafından Türkiye’de bir ilki hayata geçirdi. Bir ilki gerçekleştiren ‘Yüzer Güneş Enerji Santrali’ projesi Büyükçekmece kıyılarında elektrik üretimine başladı.

İstanbul Enerji kuruluşlarından biri olan İSKİ, ilk ‘Yüzer Güneş Enerji Santrali’ni (GES) Büyükçekmece üzerinde devreye alarak, şehre doğal enerji kaynaklarının sokulmasını ve enerji üretiminde farklı bir adım atılmasını sağladı. İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla hayata geçirilen ve İstanbul’a temiz su sağlayan kaynaklardan biri olan Büyükçekmece Gölü üzerine kurulan santralin elektrik üretime başladığı açıklandı.

Konuyla alakalı yapılan açıklamaya göre, İstanbul'un yüksek enerji ihtiyacına yenilebilir enerji üretimi için önemli bir adım olan ‘Yüzer Güneş Enerji Santrali’ni (GES) olarak anılıyor. Projenin Türkiye’nin enerji çeşitliliğini artırarak dışa enerji bağımlılığını azaltma amacı taşıdığını belirten İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, “Hedefimiz, belediye olarak kendi enerjimizi üretebilmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji üretiminde sürdürülebilirliği arttırmak” diye konuştu.

YENİ SANTRALLER ÖMERLİ VE TERKOS'A 

Türkiye genelinde örnek olacak proje, Büyükçekmece Gölü’nün ardından Terkos ve Ömerli barajlarına da kurulmasının planlandığı belirtildi. Her geçen gün artan enerji ihtiyacı için alternatif oluşturacak ‘Yüzer Güneş Enerji Santralleri’ ile geniş yüzey alanına sahip olan su havzalarının ve barajlardan üretim yapılması amaçlanıyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Yıllarca gökdelen sayısı ile şampiyonluğu elinde tutan New York’u son 9 yılda inşa edilen gökdelenle

16 Ekim 2017


Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evi olarak gösterilen Villa Les Cedres malikanesinin fiyatı 686 milyon dolar düşt

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.