Türkiye’nin Ofis Cenneti İstanbul

02 Haziran 2015
PAYLAŞ
Türkiye’nin Ofis Cenneti İstanbul

Türkiye'nin en kalabalık şehri olan İstanbul, ülkedeki ofis ihtiyacının yüzde 80’ini karşılıyor.

İstanbul’daki A sınıfı ofis pazarı son 5 yılda yüzde 78 artış gösterdi. JLL Türkiye Ülke Müdürü Avi Alkaş’a göre ülkedeki ofis arzının yüzde 80’ini sağlayan İstanbul, 3,8 milyon metrekarelik kiralanabilir ofis alanına sahip, 2017 itibarıyla yaklaşık yüzde 70’lik bir büyüme ile 6,5 milyon metrekareye ulaşacak.

NİTELİKLİ OFİSLER İSTENİYOR

Teknoloji ve bilişim alanındaki değişim, ofis binalarının kabuk değiştirmesine neden oldu. Artık şirketler çalışan memnuniyeti ve verimliliğini artıracak ofisler kiralamak istiyor.

OFİS PROJELERİNDE ARTIŞ

Sosyal alanlar, ofis alanlarının verimli kullanılabilmesi ve ofisin raylı ulaşım sistemlerine yakınlığı şirketler için önemini artırırken, iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine uygunluk, binanın iyi bir firma tarafından yüksek standartlarda ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve binanın çevreye duyarlı olması önem kazanmaya başladı. Bu sebeple Levent ile Maslak arasındaki merkezî iş alanının yanı sıra, Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Maltepe, Kartal ve Küçükyalı gibi ikincil bölgelerdeki ofis projelerinde de artış yaşanıyor.

İSTANBUL'DA NEREYE YATIRIM YAPMALI ?

A SINIFI OFİS PAZARI YÜZDE 78 ARTTI

Bu sebeple Türkiye’nin gelişmiş ve aktif ofis pazarı olmaya devam eden İstanbul, Türkiye’deki yüksek kalitede modern ofis arzının yaklaşık yüzde 80’ini sağlıyor” diyen AVM-ofis kiralama ve yönetim şirketi JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, İstanbul’daki A sınıfı ofis pazarının son 5 yılda yüzde 78 artış gösterdiğini söyledi.

YÜZDE 130 ARTACAK

İstanbul bugün 3,8 milyon metrekarelik kiralanabilir ofis alanı sunuyor ve 2017 itibarıyla yaklaşık yüzde 70’lik bir büyüme ile 6,5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Alkaş, “Şu an inşaat halinde olan ofis arzı alt bölge bazında değerlendirildiğinde, merkezi iş alanında (Levent, Maslak) yüzde 38, merkezî iş alanı dışında Avrupa’da (Kağıthane, Seyrantepe) yüzde 49, Asya yakasında (Ataşehir, Kozyatağı, Ümraniye, Kartal) Finans Merkezi’nin etkisiyle yüzde 130’luk artış yaşanacağı öngörülüyor” dedi.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre; Levent ile Maslak’ta 35-48 dolar olan kira bedelinin Maltepe, Kartal gibi bölgelerde 20-30 dolar seviyesinde olduğu belirlendi.

İSTANBUL'UN EN ÇOK DEĞERLENEN 3 BÖLGESİ


"Türkiye’nin Ofis Cenneti İstanbul" haberine ait yorum yok

Yorum Yap