Tuzla Mimarsinan Mahallesi'nde tapu sorunu çözüldü

Tuzla'da 15 yıldır devam eden tapu sorununda mutlu sona ulaşıldı.

10 September 2020
Tuzla Mimarsinan Mahallesi'nde tapu sorunu çözüldü İstanbul'un birçok ilçesinde uzun yıllardır mülkiyet sorunu yaşanıyor. Bu ilçeler arasında yer alan Tuzla'nın birçok mahallesinde tapu sorunu yaşanıyordu. Bu mahallelerden biri olan Mimarsinan'da mutlu sona ulaşıldı.

Tuzla Belediyesi'nden yapılan bilgilendirmeye göre, Mimarsinan Mahallesi'ndeki 250 aileye tapu verilmek amacıyla tören düzenlendi. Törene Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı da katıldı.

Törende bir konuşma yapan Başkan Yazıcı, "Geçmişten gelen bu kanayan yaraları çözmek içinde hep beraber uğraşıyoruz" diye konuştu. Ailelerin tapularına kavuşması için 10 yıldan uzun süredir mücadele ettiklerini belirten Başkan Yazıcı, vatandaşların artık bu konuda hiçbir mağduriyet yaşamayacaklarını ifade etti.

YENİ KANUN DÜZENLEMELERİ ETKİLİ OLDU

Tuzla'da tapu sorunlarını çözmek adına titizlikle çalışma yürüttüklerinden bahseden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, "Belediye başkanı olduğum ilk yıllarda, özellikle başlayan bir durum. O dönemde kanuni boşluklardan yararlanan müteahhitler, zamanından önce dairelerini satıp, özellikle ruhsattan sonra iskan almadan gitmek gibi, kanuni bir boşluk vardı. Geçmişten gelen sorun bu sitede yaşanıyordu. Özellikle de bu siteyle ilgili çok sıkıntılar yaşandığı süreçte elimizden geleni yaptık. Hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız dahil, bu konunun sıkıntılarını fark edip, geçtiğimiz yıl itibariyle yeni kanuni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerle artık inşaat belli bir seviyeye gelmeden satış yapılmasının önüne geçilmiş oldu" ifadelerini kullandı.

ARTIK MAĞDURİYET YAŞANMAYACAK

Vatandaşların tapu konusunda artık mağduriyet yaşamayacağını müjdeleyen Başkan Yazıcı, "Geçmişten gelen bu kanayan yaraları çözmek içinde hep beraber uğraşıyoruz. Bu sitede onlardan bir tanesiydi. Aslında yapmamız gereken onlarla birlikte olmaktı. Ama bazen şu sorunlar oluyordu. Daireyi satın alan birisi ilk önce satın almadan burası iskan alabilir mi? alamaz mı? diye sormadan daireyi alıp, sonradan gelip iskan alamadığını söylüyordu. Böylesine paradokslardan oluşuyordu. yeni çıkan kanun düzenlemesiyle artık belli bir seviyeyi bitirmeden hiçbir satış yapamayacağını, tamamını bitirdiğinde zaten iskana haiz olacaktır. Bu sorunlar artık yaşanmayacak ama, geçmişten gelen bu sorunları da çözüyoruz" diye konuştu.

TOPLAM SAYI 24 BİN OLDU

Tuzla'da önceki dönemlerde yapılan 46 adet imar uygulaması tescil edilerek toplamda 24 bin 363 malike tapu çıkarıldı. Yeni dönemde Akfırat, Tepeören, Aydıntepe, Yedi Evler gibi mahalleler ile 409 sitenin iskan ve tapu problemleri çözülerek binlerce aileye tapuları verildi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum