Üçüncü Havalimanı Projesine Dev Destek

15 Eylül 2014
PAYLAŞ
Üçüncü Havalimanı Projesine Dev Destek

4 Türk bankası 500’er milyon euroluk krediye ‘evet’ deyince, proje için 4.3 milyar euro kaynak aranırken 5 milyar euro bulundu.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Üçüncü Havaalanı’nın finansmanına ilişkin çalışmalardaki son gelişmelere göre kamu bankalarının 3 milyar euroluk krediyi vaat etmelerine karşılık, özel bankalardan 1,3 milyar euroluk kredi katkısı bekleniyordu.

Ekonomist’in ulaştığı bilgiye göre, geçen haftaki görüşmeler sonucunda, konsorsiyumda yer alan İş Bankası, Garanti, Yapı Kredi ve Denizbank, 500’er milyon euroluk krediye prensip olarak ‘’evet’’ dedi.

Böylece özel bankaların desteği 2 milyar euroya ulaştı. Bu şekilde kamu bankalarının kredi taahhütleriyle birlikte rakam 5 milyar euroya yükseldi. Hazine’nin de dolaylı garantisiyle birlikte, paket kısa bir süre içinde netleşecek.

Konsorsiyum üyelerinin özkaynak katkısıyla birlikte de imzalar atılacak.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İNŞAATI NE DURUMDA?

Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek havalimanının dolgu ve sondaj çalışmaları sürerken, bölgede kurulan onlarca şantiye ve yüzlerce hafriyat kamyonunun yoğun çalışmaları dikkati çekti. Havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor. 26 milyar 142 milyon euroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi yapılan ve yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli çalışması planlanan üçüncü havalimanı projesinde ön hazırlıklar kameralara yansıdı.


"Üçüncü Havalimanı Projesine Dev Destek" haberine ait yorum yok

Yorum Yap