Üçüncü Havalimanından En Son Görüntüler!

20 Kasım 2014
PAYLAŞ
Üçüncü Havalimanından En Son Görüntüler!

Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak olan Üçüncü Havalimanı ile ilgili yeni fotoğraflar ortaya çıktı.

Dev projesinin kavramsal tasarımı için çalışmalar yapan dünyanın önde gelen mimarlık firmalarından Grimshaw, Nordic Office of Architecture ve Haptic Archtects tarafından yeni fotoğraflar yayınlandı. Toplamda 76,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilecek havalimanının dolgu ve sondaj çalışmaları devam ediyor.

İşte Üçüncü Havalimanı projesinin en son görüntüleri :

KDV dahil 26 milyar 142 milyon avroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi yapılan projenin ilk etabının 70-90 milyon yolcu kapasiteli olması beklenirken, tüm etaplar tamamlandığında proje 150 milyon kapasiteyle dünyanın en büyük havalimanı olacak. Dev projeyle ilgili yeni fotoğraflar ortaya çıktı. Projenin kavramsal tasarımı için çalışmalar yapan dünyanın önde gelen mimarlık firmalarından Grimshaw, Nordic Office of Architecture ve Haptic Archtects Üçüncü Havalimanı ile ilgili yeni fotoğrafları yayınladı. Ortaklık daha önceden Lima/Peru'daki Jorge Chavez Uluslararası Havalimanı terminalinin de tasarımını da gerçekleştirdi. Yabancı tasarımcılarla beraber yerli ortaklar GMW Mimarlık ile Tekeli-Sisa da mimarlık ekibinde tasarım için yer alıyor.

500 UÇAKLIK PARK YERİ KAPASİTESİ

Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak. Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon avro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.Havalimanı, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkı olacak.(AA)


"Üçüncü Havalimanından En Son Görüntüler!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap