Üçüncü Köprü İnşaatında Sona Yaklaşıldı

İstanbul Boğazı'nın üçüncü köprüsü olma özelliği taşıyan Kuzey Marmara Otoyolu projesinde sona yaklaşıldı.

04 Eylül 2014
Üçüncü Köprü İnşaatında Sona Yaklaşıldı

İstanbul Boğazı'nın üçüncü köprüsü olma özelliği taşıyan Kuzey Marmara Otoyolu projesinde sona yaklaşıldı.

Yapımına 2013 yılında başlanan 3 milyar dolar maliyetli Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinde köprü kulelerinin yapımında sona yaklaşıldı.

Bu yılın son aylarında kule inşaatlarının tamamlanmasının ardından taşıyıcı kabloların döşenmesine başlanacak. Bu güne kadar 39,4 milyon metreküp kazı (gerçekleşme:yüzde 64), 15,5 milyon metreküp dolgu (gerçekleşme:yüzde 40) çalışması yapıldığı proje kapsamında yapımı devam edilen Riva’daki tünelde ise delme işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

285 METREYE GELDİ

’Yavuz Sultan Selim’ ismi verilecek olan üçüncü boğaz köprüsünün kule inşaatları hızla sürerken her geçen gün sona yaklaşılıyor. İnşaası bittiğinde denizden yüksekliği 329 metreyi aşacak olacak kuleler şu anda 285 metreye geldi.

ASANSÖRLER DURDURULDU

Kulelerde 24 saat aralıksız çalışılırken, yüksekliğin artmasıyla birlikte aşırı rüzg?rın zaman zaman çalışmaları aksattığı öğrenildi. 285 metre yükseklikte rüzgar hızının 55 kilometreyi aştığı durumlarda emniyet açısından kule vinçlerinin ve asansörlerin durdurulduğu belirtildi. Devasa köprü kuleleri ise artık kilometrelerce uzaktan görülebiliyor.

SON GÖRÜNTÜLER

12 ay önce yapımına başlanan Üçüncü Köprü inşaatındaki son durum havadan yapılan çekimlerle görüntülendi.

Üçüncü Köprü Projesinin Son Hali Havadan Çekim Teknolojisi ile Böyle Görüntülendi:

4.5 MİLYAR LİRA MALİYET

Ayaklar her iki yakada da deniz seviyesinden 12 metre derinliğe kadar indirildi. Toplamda 4.5 milyar lira maliyeti bulacak yeni köprünün üzerinden 10 şerit geçecek. 8 şerit karayolu, 2 şerit ise Marmaray ve İstanbul Metrosu’na entegre demiryolundan oluşacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat