Ulaşım Projeleri Anadolu Yakası’nda Fiyatları Yükseltti

Son dönemlerde altyapı projeleri ile metre projelerinin arttığı Anadolu yakasında projelerin geçtiği bölgeler ve çevresinde fiyat artışı dikkat çekiyor...

17 Kasım 2015
Ulaşım Projeleri Anadolu Yakası’nda Fiyatları Yükseltti

Son dönemlerde altyapı projeleri ile metre projelerinin arttığı Anadolu yakasında projelerin geçtiği bölgeler ve çevresinde fiyat artışı dikkat çekiyor...

Gayrimenkul sektöründe en yoğun talebi Avrupa yakası görürken, son birkaç yıl içinde Anadolu yakasında gözle görülür bir yükseliş başladı. Altyapı projeleri ve kentsel dönüşüm projelerinin emlak fiyatlarında ciddi artışa sebep olduğunun altını çizen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, " Altyapı projelerinin tamamlanmasına doğru ikinci bir yükseliş dalgası bekliyorum, kentsel yenilemede öne çıkan Bağdat Caddesinde ise metrekare birim satış fiyatlarını 10 bin dolara dayanmış durumda." dedi.

Yazıcı, anadolu yakasında yeni açılacak olan metro hatlarının, bu hatlar üzerindeki ofis ve konut piyasasında hareketlere sebep olduğunu açıladı. Seferlere başlayan Marmaray hattı ile beraber yapım çalışmaları devam eden Avrasya Karayolu Tüp Geçidi, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Köprü projelerinin de geçtiği güzergahlar ve çevresinde ciddi fiyat artışı görülüyor. Projeler tamamlandığında ise yine bir artış daha olması bekleniyor.

Sancaktepe'de fiyatlar yüzde yüze yakın artacak

Metro projeleri emlak fiyat artışında önemli bir rol oynuyor. Üsküdar-Sancaktepe metro hattının da devreye girmesiyle Sancaktepe konut fiyatlarında yüzde yüze yakın bir artış olacağı bekleniyor. Yapımı planlanan Kartal Gezbe hattınında o güzergah üzerindeki konut değerlerini arttıracağı düşünülüyor.

Yazıcı kentsel dönüşüm yerine bina bazlı dönüşüm yapılan Kadıköy bölgesi ve özellikle Bağdat Caddesi çevresindeki bazı projelerde birim metrekare satış fiyatlarının 10 bin dolara kadar dayandığını açıkladı. Aynı zamanda evi yıkılan mülk sahiplerinin bölgede geçici olarak oturacakları kiralık ev arayışları da kira bedellerinde de normalin üstünde bir artışa sebep olduğu belirtiliyor.

En çok konut Pendik'te satıldı

Daha erişilebilir fiyatlı arsa stokunun Anadolu yakasında olması nedeniyle yatırımların yakada hız kesmediğini söyleyen Yazıcı, 2015 yılının ilk 9 ayında Pendik ilçesinin İstanbul’da en çok konut satılan 3'üncü ilçe olduğunu açıkladı. Bu durumun sürpriz olmadığını söyleyen Yazıcı, İzmit Körfez geçişi projesiyle beraber İzmit'ten hatta Bursa'dan insanların çalışmak için gelebileceklerini, bu yüzden 2016 yılında Pendik ve Tuzla bölgesindeki konut fiyatlarında ve el değiştirmelerde ciddi hareketlilik olacağını belirtti.

Tuzla'da fiyatlar yüzde 35-40 arttı

Geçtiğimiz aylarda açılışı yapılan ve ülkenin en büyük marinalardan biri olma özelliği taşıyan Tuzla marinası ilçenin gelişimine ivme kattı. Bununla beraber Tuzla'da da konut fiyatlarında da yüzde 35 40 bandında bir artış görülüyor.  Yazıcı, E-5 karayolundan ulaşımın daha efektif hale getirilmesi için planlanan Havaray projesinin faaliyete geçmesiyle bölgeye yerli akını olmasını beklediğini söyledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İstek Garden Life Ataşehir'de Yükseliyor!

İstek Garden Life Ataşehir'de Yükseliyor!

Bir İstek İnşaat projesi olarak hayata geçen İstek Garden Life, İstanbul Ataşehir'de yükseliyor. Pro

20 Mart 2017


Ege Yapı Beylerbeyi Ofis Projesi Ön Talepte!

Ege Yapı Beylerbeyi Ofis Projesi Ön Talepte!

Bir Ege Yapı projesi olarak hayata geçen Ege Yapı Beylerbeyi, İstanbul Üsküdar'da yükseliyor. Projed

20 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat