Ülker ile Koç’tan Emlak Sektöründe Ses Getiren Anlaşma

30 Haziran 2014
PAYLAŞ
Ülker ile Koç’tan Emlak Sektöründe Ses Getiren Anlaşma

Türkiye'nin ekonomik yönden güçlü şirketlerinden Ülker Grubu ile Koç Grubu arasında emlak sektöründe de ses getiren bir anlaşma yapıldı.

Ülker Grubu, kendisine ait olan üç marinanın işletmesini sessiz sedasız 100 milyon Euro'ya Koç Grubu'na devretti ve bu sektörden ayrıldı.

Grup Yıldız Holding'e ait İstanbul City Port (Pendik), Göcek Village Port ve Göcek Exclucive marinalarının Koç Grubu'na geçmesi konusunda anlaşamaya varıldı. Böylelikle Ülker Grubu'nun bu sektördeki varlığı da sona ermiş oldu.

BAŞKA BİR ADIM DAHA ATILDI

Hürriyet Yazarı Vahap Munyar köşesinde Ülker Grubu'nun marinalarını Koç Grubu'na devrederek bu sektörden çıktığını yazdı.

İşte Munyar'ın yazısından ilgili bölüm:

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu’nun 23 Mayıs 2014 günü gerçekleşen ihalede İstanbul Kalamış Marina’ya 664 milyon dolarlık teklifi verip, gruba ait Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm ortaklığını öne geçirirken, o gün bir başka adım daha atıldı.

Yıldız Holding’in Marintürk adlı şirketiyle işlettiği İstanbul City Port (Pendik), Göcek Village Port ve Göcek Exclusive marinalarının işletmesinin Koç Grubu’na geçmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Devir için de 100 milyon Euro’luk bir bedel belirlendi.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’e marinaların Koç Grubu'na devrini sordum:

- Tam Kalamış Marina ihalesini kazandıkları gün biz de 3 marinayı onlara verme kararını aldık.

- Siz deniz tutkunu işadamları arasında yer alıyorsunuz. Marina işinden neden çıktınız?

- Şirketlerle duygusal bağ kurmak doğru olmaz. Marina işine yoğunlaşamayacağımız gördük. Koç Grubu o alanda olmak ve büyümek istiyor.

İşlerini iyi de yapıyorlar. Gözde Girişim’le Turkcell için Çukurova Grubu’na 1.6 milyar dolarlık kaynak sağlama operasyonuna hazırlanan Yıldız Holding, böylece sesiz sedasız marina işinden çıkma yolunu seçti.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com


"Ülker ile Koç’tan Emlak Sektöründe Ses Getiren Anlaşma" haberine ait yorum yok

Yorum Yap