Üniversite Öğrencilerinin Depreme Dayanıklılık Yarışması

17 Haziran 2014
PAYLAŞ
Üniversite Öğrencilerinin Depreme Dayanıklılık Yarışması

Tasarımı üniversite öğrencilerine ait olan depreme dayanıklı binaların yarıştığı Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda sona gelindi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen üniversite öğrencilerinin tasarladığı bina maketlerinin depreme dayanıklılık performansının yarıştığı Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda finale kalan takımların sayısı belli oldu.

DASK'ın düzenlediği Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın final turu İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. Finalde, inşaat mühendisliği bölümü öğrencilerini kapsayan 39 takımın bir iş kulesi olarak tasarladıkları bina maketlerinin depreme dayanıklılık performansı, suni depremi yaratan sarsma masasında farklı şiddetteki 3 depreme karşı ölçüldü.

28 ÜNİVERSİTEDEN 49 TAKIM KATILDI

DASK Yönetim Kurulu Üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Amerika Birleşik Devletleri'nde 11 seneden beri düzenlenen yarışmayı Türkiye'de de başlatarak bir ilke imza attıklarını söyledi.

Yarışmaya 28 üniversiteden 49 takımın başvurduğunu ve bu takımlardan 42'sinin finale kalma başarısı gösterdiğini belirten Erdik, "Maketini tamamlayan 39 takım yarışacak. İnşaat mühendisi adayı üniversite öğrencilerimizin ve onlara danışmanlık yapan değerli akademisyen arkadaşlarımızın yarışmamıza gösterdiği yoğun ilgiden büyük mutluluk duyuyoruz." açıklamasında bulundu.


"Üniversite Öğrencilerinin Depreme Dayanıklılık Yarışması" haberine ait yorum yok

Yorum Yap