• Emlak Haberleri
  • Üniversite şehirlerinde evler boş kalınca kiralar ucuzladı

Üniversite şehirlerinde evler boş kalınca kiralar ucuzladı

Üniversite öğrencisi nüfusunun fazla olduğu şehirlerde emlak piyasası durağanlaştı.

24 February 2021
Üniversite şehirlerinde evler boş kalınca kiralar ucuzladı Ülkemizi de etkileyen koronavirüs pandemisi nedeniyle üniversiteler yaklaşık 1 yıldır uzaktan eğitim veriyor. Bu durum ise Eskişehir, Bursa, Konya gibi üniversite öğrencilerinin bol olduğu şehirlerin emlak piyasasını doğrudan etkiledi.

NTV'de yer alan habere göre, üniversite şehirlerinde evler boş kalınca konut kiralarında ciddi düşüşler yapıldı. Bu şehirlerde faaliyet gösteren emlak sektörü temsilcileri, yeniden hibrit eğitime geçilmesiyle emlak sektöründe haraketlilik yaşanacağını belirtiyor.

"EVLER YÜZDE 75 BOŞ"

Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, bu yıl pandemiden dolayı öğrencilerin Bursa'ya gelmesinin beklenmediğini belirterek, "İnsanlar kısa dönemde ev tutmayı düşünmüyor. Öğrencilerin yoğun olduğu Görükle Bölgesi esnafı, ev sahipleri ve emlakçılar sancılı bir dönem geçiriyor. Evler yüzde 75 oranında boş. Satış olarak Görükle'de bir hareketlilik var ancak kiralıklar durağan. 1+1 ve 2+1 dairelerin kiraları şu an bin lira ile 2 bin lira arasında değişiyor. Öğrenciler gelirse kiralarda yüzde 10-15 bandında artış bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Şehirlerde yalnızca emlak piyasasının bu durumdan etkilenmediğine dikkat çeken Çelebi, "Öğrencinin olduğu yerde tüketim ve hareketlilik var. Sadece emlak piyasası değil, bölgedeki kafe, giyim, lokanta her şey hareketlenecek" diye konuştu.

"FİYATLARDA ARTIŞ OLMAZ"

Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay ise yüz yüze eğitim olmadığı için öğrencilerin boşalttığı çok sayıda ev olduğunu belirterek, "Öğrenciler döndükleri zaman ev bulmakta zorlanmayacaklar. Mal sahipleri tedirgin ve şu anda kapıcı giderleri, bina giderleri mal sahiplerinin üzerinde yük olmuş durumda. Ceplerinden ödüyorlar. O nedenle fiyatlarda artış olmaz ve ev sahipleri kolaylık sağlayacaktır. Yalnızca ev sahipleri değil emlakçılar da, kafeler, esnaf ve AVM'ler de öğrencilerin dönmesini bekliyor. Eski fiyatların altında bile ev kiraları söz konusu olabilir" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum