Üsküdar’da 2B Mağdurlarına Tapu Müjdesi

20 Ekim 2015
PAYLAŞ
Üsküdar’da 2B Mağdurlarına Tapu Müjdesi

Üsküdar'da 2B mağduru olan hak sahipleri tapularına kavuşuyor...

Üsküdar Yavuztürk ve Çengelköy’de bulunan bazı kooperatif sitelerinde 1987’de başlayan 2B mağduriyeti çözüme kavuştu. 1987 yılında tapulu araziler 1945'li yıllarda orman olduğu gerekçesi ile 2-B tutanaklarıyla beraber askıya çıkmış ve tapular iptal edilmişti. Üsküdar Belediyesi ilk olarak Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan Dalgıçkent Sitesi’ndeki 386 konut sahibine tapularını veriyor.

28 yıldır çözülmeye çalışılan 2B sorununa yasa ve Anayasa değişikli çabalarda sonuç vermedi. 1988 yılında başlayıp 1999 yılında tamamlanan hukiki süreçte yeterli olmadı ve tapu hakları kaybedildi. 26 Nisan 2012’de çıkarılan kanun sonrası 2B yasasında yapılan değişiklikle birlikte arazilerin tespiti ve hak sahiplerinin belirlenmesiyle çözüm sürecine girildi.

Yavuztürk Mahallesi’nin iki önemli problemin 2B Yasası ve Kentsel dönüşüm konusu olduğunu belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bu can bu tende olduğu sürece verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. 2B işini hallettik. Sadece Yavuztürk’te değil tüm Üsküdar’da için sorun çözüldü. Tapularınız hayırlı olsun. İkinci konusu ise kentsel dönüşüm noktasında. ‘2B tamam sıra kentsel dönüşümde’ diye. Kentsel dönüşümünde eli kulağında. Son noktaya geldik. Kentsel dönüşüme başlamak için son çalışmaları yapıyoruz. Üsküdar Boğaz Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi sorunu tarafımızca yapılan yeni düzenlemeye ilgili yasaya (2960 sayılı yasa) uygun olarak çözüme kavuşacaktır” dedi.

Üsküdar'da Bahçelievler ve Yavuztürk mahalleleri olmak üzere Yeşilyamaç, Kayıkent, Rastkent, Mavi Kartal, Yaşam Kent, ATA-2 siteleri de 2-B mağduru. Yakın zamanda bu hak sahipleri de tapularına kavuşacak.


"Üsküdar’da 2B Mağdurlarına Tapu Müjdesi" haberine ait 1 yorum

Selçukakcam

13 Mar 2016, 07:50

Merhaba neden hep site olan 2b arazilerinin sorunları denkle ediliyor biz müstakil olan hak sahiplerine herhangi bir çalışma söyleniyor buna ilişkin ne gibi çalışması var Üsküdar Belediyesinin teşekkür iyi mesailer

Yorum Yap