Üsküdar’da 2B Mağdurlarına Tapu Müjdesi

İstanbul Üsküdar'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

20 Ekim 2015
Üsküdar’da 2B Mağdurlarına Tapu Müjdesi

Üsküdar'da 2B mağduru olan hak sahipleri tapularına kavuşuyor...

Üsküdar Yavuztürk ve Çengelköy’de bulunan bazı kooperatif sitelerinde 1987’de başlayan 2B mağduriyeti çözüme kavuştu. 1987 yılında tapulu araziler 1945'li yıllarda orman olduğu gerekçesi ile 2-B tutanaklarıyla beraber askıya çıkmış ve tapular iptal edilmişti. Üsküdar Belediyesi ilk olarak Yavuztürk Mahallesi’nde bulunan Dalgıçkent Sitesi’ndeki 386 konut sahibine tapularını veriyor.

28 yıldır çözülmeye çalışılan 2B sorununa yasa ve Anayasa değişikli çabalarda sonuç vermedi. 1988 yılında başlayıp 1999 yılında tamamlanan hukiki süreçte yeterli olmadı ve tapu hakları kaybedildi. 26 Nisan 2012’de çıkarılan kanun sonrası 2B yasasında yapılan değişiklikle birlikte arazilerin tespiti ve hak sahiplerinin belirlenmesiyle çözüm sürecine girildi.

Yavuztürk Mahallesi’nin iki önemli problemin 2B Yasası ve Kentsel dönüşüm konusu olduğunu belirten Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Bu can bu tende olduğu sürece verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. 2B işini hallettik. Sadece Yavuztürk’te değil tüm Üsküdar’da için sorun çözüldü. Tapularınız hayırlı olsun. İkinci konusu ise kentsel dönüşüm noktasında. ‘2B tamam sıra kentsel dönüşümde’ diye. Kentsel dönüşümünde eli kulağında. Son noktaya geldik. Kentsel dönüşüme başlamak için son çalışmaları yapıyoruz. Üsküdar Boğaz Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi sorunu tarafımızca yapılan yeni düzenlemeye ilgili yasaya (2960 sayılı yasa) uygun olarak çözüme kavuşacaktır” dedi.

Üsküdar'da Bahçelievler ve Yavuztürk mahalleleri olmak üzere Yeşilyamaç, Kayıkent, Rastkent, Mavi Kartal, Yaşam Kent, ATA-2 siteleri de 2-B mağduru. Yakın zamanda bu hak sahipleri de tapularına kavuşacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

Selçukakcam

13 Mar 2016, 07:50

Merhaba neden hep site olan 2b arazilerinin sorunları denkle ediliyor biz müstakil olan hak sahiplerine herhangi bir çalışma söyleniyor buna ilişkin ne gibi çalışması var Üsküdar Belediyesinin teşekkür iyi mesailer


GÜNDEM HABERLERİ


Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Avusturyalı Prinzhorn Holding iştiraki Hamburger Containerboard, Kütahya’da 1 milyar TL yatırımla kâ

13 Eylül 2017


AYD ‘Söyleyeceklerimiz Var’ toplantısını İzmir'de düzenledi

AYD ‘Söyleyeceklerimiz Var’ toplantısını İzmir'de düzenledi

AYD, ‘Söyleyeceklerimiz Var’ isimli toplantının ikincisini bu yıl İzmir’de yaptı.

13 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat