Üsküdar’da Eski İETT Garajı Kültür Merkezi’ne Dönüştürüldü

İstanbul Üsküdar'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

21 Ekim 2015
Üsküdar’da Eski İETT Garajı Kültür Merkezi’ne Dönüştürüldü

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi yanındaki eski İETT garajı ve tramvay hangarı olarak kullanılan yapıyı restore eden Üsküdar Belediyesi yapıyı kültür sanat merkezi olarak hizmete açtı...

Üsküdar'da eskiden İETT garajı ve tramvay hangarı olarak kullanılan yapı restore edilerek kültür sanat merkezine dönüştürüldü. Nevmekan adı verilen merkez sanat galerisi, sahne ve kitaplı kahve konsepti sunuyor. Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi yanında konumlanan Nevmekan'ın açılışına Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, akademisyenler, sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.

Osmanlı motiflerine yer verilen mekanda bir tramvay ve tramvayların kullanıldığı vinç restore edilip yerleştirildi. Böylece nostaljik bir hava yatırıldı. Nevmekan'ın açılışına özel sanat galerisi bölümünde Sabiha Tansuğ Koleksiyonu ‘Anadolu’da Tekstil Yolculuğu’ temasıyla Anadolu ve Osmanlı giysi ürünlerinin sergisi açıldı. Sergi sonrasında Sibil ‘Üsküdar’dan Dünyaya Seyir’ temalı konser verdi.

Nevmekan hakkında görüşlerini paylaşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Restore ettiğimiz bu mekan Osmanlı döneminde Ürgüplü Hayri Bey ve mimar Ali Talat Bey'in çalışmaları sonucu hayata geçen bir yapı. Cumhuriyet döneminde tamamlanan yapı 1960’lı yıllara kadar tramvay deposu olarak kullanılmış. Daha ileriki tarihlerde İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin otobüs garajı olarak kullandığı bir mekan haline geldi. Gençlerimize derslerini çalışabilecekleri kitap okuyup arkadaşları ile sohbet edebilecekleri çok güzel bir mekana dönüştürüldü. Bu mekan kitap ile bilgiyi, sevgiyi ve dostluğu buluşturduğumuz bir mekan oldu” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kunduzlu Barajı'nda işlem tamam

Kunduzlu Barajı'nda işlem tamam

DSİ tarafından Çorum'da inşa edilen Kunduzlu Barajı'nın yapımı sona erdi.

16 Temmuz 2017


Cumhurbaşkanı Erdoğan Şehitler Anıtı'nın açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şehitler Anıtı'nın açılışını yaptı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yapılan '15 Temmuz Şehitler Anıtı' törenle açıldı.

16 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat