Vakıflar’dan Kelepir Fiyatına Kiralık Dükkanlar!

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülklerinin birçoğunu kira bedellerinin çok altında kiraladığı ortaya çıktı...

05 Ekim 2015
Vakıflar’dan Kelepir Fiyatına Kiralık Dükkanlar!

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülklerinin birçoğunu kira bedellerinin çok altında kiraladığı ortaya çıktı...

VAKIFLAR Genel Müdürlüğü’nün tarihi eser niteliğindeki bir çok taşınmazını kelepir sayılabilecek rakamlara kiraladığı ortaya çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 55 bin TL’ye kiralanan İstanbul Boğazı’na sıfır konumda bir taşınmazın sadece bir bölümünün dahi kiracı tarafından 64 bin TL’ye yeniden kiraya verildiği belirlendi. Sayıştay denetiminde ortaya çıkan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ndeki dikkat çeken kiralamalar şöyle sıralandı:

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Mısır Çarşısı’nda yer alan dükkanları 2014 yılında aylık 7 bin 500 TL ile 17 bin TL arasında, dışarıda yer alan dükkanları ise 2014 yılı aylık 3 bin 896 TL ile 8 bin 25 TL arasında kiraya verildi. Oysa çarşı içindeki dükkanların aylık kira bedelinin 45-50 bin TL arasında, dış dükkan kira bedellerinin ise 10-15 bin TL arasında olduğu görüldü.

Sultanahmet Camii’nin arkasında, tarihi Arasta Çarsı’nın bitişiğinde, ekonomik olarak çok canlı bir yerde olan 411.55 m2’lik taşınmaz, 2014 yılında aylık 5 bin TL’ye kafe ve restoran olarak kiraya verildi. Aynı konumda mülkiyeti Hazine’ye ait olan benzer bir taşınmazın aylık kira bedeli metrekare başına 30 TL olurken, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde bu rakam 12.15 TL’ye düştü. Yine aynı yerde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından otopark olarak kiraya verilen taşınmazda da Hazine’nin taşınmazıyla kıyaslandığında düşük bir rakam çıktı. Hazine’nin benzer taşınmazında kira bedeli metrekare başına 30 TL iken; Vakıflar’da bu rakam 10.28 TL oldu.

İstanbul Ortaköy’de Muallim Naci Caddesinde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait taşınmaz, 2014 yılı aylık 55 bin TL’ye kira verildi. Alt kiracılık hakkı tanınan kiracı ise, taşınmazın bir kısmını dahi aylık 64 bin 862 TL’den kiraya verdi. Taşınmazın üzerinde üçer katlı iki yapı ile içerisinde araç pazarlama ve satış işlemi yapılan bir yapı bulunuyor. Yüzölçümü olarak çok büyük olan ve bir tarafı boğaza, bir tarafı ana caddeye bakan söz konusu taşınmaz; İstanbul Boğazı’na sıfır konumunda, Boğaziçi Köprüsünün yanı başında, Ortaköy’ün en önemli ve en işlek caddesi olan Muallim Naci Caddesi’nde yer alıyor. Taşınmazın kira bedeli 2015 yılında 90 bin TL’ye çıkartılmış olmakla birlikte henüz emsal ve rayiç bedele ulaşmadı.

Kemeraltı Çarşısı bölgesinde yer alan Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait 40, 42, 46 numaralı taşınmazların kira bedelleri de emsallerinin gerisinde. Söz konusu taşınmazların 2015 yılı aylık m2 kira bedelleri 190 TL ile 250 TL arasında iken emsal ve rayiç aylık m2 kira bedelleri 375 TL ile 420 TL arasında.

2016’da tamamını güncelleyeceğiz
KİRALARDA yüzde 25 oranında güncelleme yaptıklarını belirten Vakıflar Genel Müdürlüğü ise, “2016 yılından itibaren kira bedellerinin güncelleştirilmesine yönelik olarak hizmet alım yoluna gidilecek, bir yılda bütün kiracılara bedel güncellemesi uygulanması halinde bunların idareye olumsuz etkileri olacağı düşünüldüğünden bu çalışmanın belli bir sayıda tutularak yapıldığı, bulguda belirtilen taşınmazlarla ilgili olarak; söz konusu bir kısım taşınmazlara ait kira bedellerinin güncelleştirildi, bir kısmına ait kira bedelleri ise 2016 yılında emsal ve rayiç bedele çıkartılacak” savunmasında bulundu. HürriyetHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TİKA, Karadağ'daki Hüseyin Paşa Camisi’nin restorasyonunu yapacak

TİKA, Karadağ'daki Hüseyin Paşa Camisi’nin restorasyonunu yapacak

TİKA, Karadağ'ın Pljevlja (Taşlıca) şehrindeki Hüseyin Paşa Camisi’nin restorasyonunu üstlendi.

12 Eylül 2017


İMOTİM ‘her gün mobilya fuarı’ konseptiyle kapılarını açtı

İMOTİM ‘her gün mobilya fuarı’ konseptiyle kapılarını açtı

Bursa’da 'her gün mobilya fuarı' konseptiyle hayata geçirilen İnegöl Mobilya Ticaret Merkezi “İMOTİM

12 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat