Vergi Affı ve Borç Yapılandırma Kanunu Onaylandı

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını kapsayan kanun Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. İşte kanunun detayları...

19 Ağustos 2016
Vergi Affı ve Borç Yapılandırma Kanunu Onaylandı Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını kapsayan kanun Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. İşte kanunun detayları...

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanun onaylandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan kanun 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunla beraber 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları ya da vergi aslına bağlı olmayan vergi cezalarına af ve borç yapılandırma imkanı getirildi.

Bu kapsamda Maliye Bakanlığı'na bağlı tahsil dairelerince takip edilen vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, trafik karayolu geçiş ücreti ve RTÜK idari para cezaları, gümrük vergileri, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim alacakları ile belediyelerin idari para cezaları, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları yeniden yapılandırılacak.

Borç Yapılandırma 2016 kanunundan yararlanmak isteyenler bugünden itivaren 2 ay içerisinde borçlarının olduğu ilgili kuruma başvurmaları gerekiyor.

Borçlular Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile il özel idarelerine bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksidini kanunun yayınlandığı günü izleyen üçüncü aydan, SGK'ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksidini ise dördüncü aydan başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde 18 taksitte ödeyebiliyor.

İlk taksitin ödenme süresi içerisinde peşin ödeme yapılması durumunda faiz uygulanmıyor. Ayrıca Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar üzerinden yüzde 50 indirim yapılıyor.

Taksitle ödenmesi halinde, borçluların başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 taksitli ödeme seçeneklerininden birini seçmesi gerekiyor.

- 6 taksit için 1,045
- 9 taksit için 1,083
- 12 taksit için 1,105
- 18 taksit için 1,15 kat sayısı ile çarpılıyor ve bulunan tutar taksit sayısına bölünüyor. Çıkan sonuç ise ikişer aylık periyotlarla ödeniyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Konak'a Dev Spor Kompleksi ve Pazar Yeri!

İzmir Konak'a Dev Spor Kompleksi ve Pazar Yeri!

İzmir Konak Belediyesi, Konak'ta yeni spor tesisi ve kapalı pazar yeri inşa etmeye hazırlanıyor...

27 Nisan 2017


Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Ünlü Hollywood yıldızı Marilyn Monroe'nun Los Angeles'ta yer alan evi 6.9 milyon dolara satılıyor...

27 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat