Vergi Affı ve Borç Yapılandırma'nın Tüm Detayları

Vergi affı ve borç yapılandırmaya ilişkin yasa yürürlüğe girdi. Vergi affı ve borç yapılandırma kimleri kapsıyor? İlk taksit ödemesi ne zaman? gibi soruların tüm yanıtı haberimizde...

05 Ağustos 2016
Vergi Affı ve Borç Yapılandırma'nın Tüm Detayları Vergi affı ve borç yapılandırmaya ilişkin yasa yürürlüğe girdi. Vergi affı ve borç yapılandırma kimleri kapsıyor? İlk taksit ödemesi ne zaman? gibi soruların tüm yanıtı haberimizde...

Vergi affı ve borç yapılandırmaya ilişkin yasa Resmi Gazete’de yayınlandı. 6,3 milyon vatandaşın toplam 90 milyar TL borcu olduğunu açıklayan Maliye Bakanı Ağbal vergi affı ve borç yapılandırmanın detayların açıkladı.

Tüm vergilere yeniden yapılandırma ile taksitle ödeme ve daha az tutarla imkanı getiriliyor. Geçmişten gelen cezalar kaldırılırken, gecikme faizi ve gecikme zamları da alınmayaca. Bunun yerine ÜFE oranıyla belirlenen tutar alınacak.

50 TL’nin Altındaki Borçlar Siliniyor
Vergi dairesine 50 TL’nin altında borcu olanların borçlarının silinecek. Ağbal, bu şekilde 29 milyon adet dosyanın olduğunu açıkladı.

Öğrenim Kredisini Ödeyemeyenlere Müjde
Öğrenim kredisi olup da ödemeyenlerde kanun kapsamına giriyor. Öğrenim kredisi alıp ödemeyen 580 bin öğrencinin toplam 1,4 milyar TL borcu bulunuyor.

Prim Borçları da Yeniden Yapılandırılıyor
Yapılandırma ile askerlik para cezası, seçim para cezası, nüfus para cezaları, Karayolları'ndan usulsüz geçişleri için kesilen para cezaları da taksit ve düşük tutarla ödenebilecek. Kanunla beraber 67 milyar TL'lik prim borçları da yeniden yapılandırılıyor.

Vergi Affı Hangi Tarihe Kadar Olan Borçları Kapsıyor?
Vergi affı ve borç yapılandırma 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçları kapsıyor. Temmuz ayındaki borçlar yasanın kapsamına girmiyor.

Vergi Affı ve Yapılandırma da Ödeme Nasıl Olacak?
Borçların ödenmesi için peşin ya da taksitle ödeme seçeneği sunulacak. Yapılandırmadan faydanlanmak isteyen vatandaşların borçlu oldukları kuruma başvurmaları gerekiyor. İlk taksit ödemesi Kasım’da başlarkeni Sosyal güvenlik primlerinin taksitleri Aralık ayında başlayacak. 6-9-12 ve 18 taksitle iki ayda bir ödeme yapılabilecek. İki kez geç ödeme imkanı sunulurken, ödeme yapılmazsa borç eski tutarına dönecek. Peşin ödeyenlere ise büyük kolaylık sunulacak.

Borç Yapılandırması İçin Son Gün 31 Ekim
Borç yapılandırmasından faydalanmak isteyen vatandaşların 31 Ekim 2016 gününe kadar başvurmaları gerekiyor. O tarihten sonraki başvurular kabul edilmiyor.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Lous Tomlinsonun Muhteşem Evi

Lous Tomlinsonun Muhteşem Evi

One Direction ​grubundaki , 24 yaşındaki ​yeni  baba ​olan ​ Louis Tomlinson, bebeği ve bebeğin anne

11 Temmuz 2017


Hazır beton sektöründe tehlike çanları çalıyor!

Hazır beton sektöründe tehlike çanları çalıyor!

THBB tarafından hazırlanan 'Hazır Beton Sektör Raporu' açıklandı.

09 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat