• Diğer Haberler
  • Vergi Borcu Yapılandırması İçin Başvurular Başladı

Vergi Borcu Yapılandırması İçin Başvurular Başladı

Vergi affı ve borç yapılandırma için başvurular başladı. 50 TL'nin altındaki borçlar silinirken, borcunu peşin ödeyenlere yüzde 50 indirim uygulanacak...

25 Ağustos 2016
Vergi Borcu Yapılandırması İçin Başvurular Başladı Vergi affı ve borç yapılandırma için başvurular başladı. 50 TL'nin altındaki borçlar silinirken, borcunu peşin ödeyenlere yüzde 50 indirim uygulanacak...

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin yasa yürürlüğe girdi. Bu kapsamda beyan edilmemiş ya da eksik beyan edilmiş gelirler Maliye Bakanlığı'na bildirildiğinde ceza ve faizler ise silinerek verginin aslı ödenecek.

Gelir İdaresi Başkanlığı "Vergide Büyük Yapılandırma Fırsatı Başladı Gelin Yapılandıralım" sloganıyla yapılandırmanın detaylarını resmi internet sitesi üzerinden paylaştı.

Vatandaşa büyük avantajlar sağlayan kanun 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan vergi, resim, harçlar, askerlik para cezası, seçim para cezası, nüfus para cezası, trafik idari para cezası, karayolları taşıma idari para cezası, otoyollar ve köprülerden ihlalli geçiş para cezası, RTÜK tarafından verilen para cezası, ecrimisil, öğrenim kredisi, katkı kredisi ve SGK primlerini kapsıyor.

Yüzde 50 İndirim
Borcun tamamı peşin ödenmek istendiğinde borçların asılları Yİ-ÜFE oranları baz alınarak hesaplanıyor, gecikme faizi ve gecikme zammına bağlı cezalar alınmıyor. Ayrıca hesaplanan tutar üzerinden ise yüzde 50 indirim uygulanıyor. Bu avantajdan faydalanmak isteyenlerin 30 Kasım 2016'ya kadar ödeme yapmaları gerekiyor.

Borcunu yapılandırıp taksitli ödemek isteyenler ise başvuru esnasında 6, 9, 12 veya 18 taksitli ödeme seçeneklerininden birini seçmesi gerekiyor. Taksit tutarları vadeler için belirlenen kat sayıları ile çarpılarak belirleniyor ve ikişer aylık periyotlarla ödeniyor.

İki Taksit Ödemeyen...
Yapılandırmadan yararlanmak için Kasım 2016 ve Ocak 2017 tarihlerinde ödenecek olan ilk iki taksitin zamanında ve eksiksiz verilmesi gerekiyor. Yıl içinde iki taksitten fazla ödeme yapmayanların yapılandırmaları bozuluyor.

50 TL'nin Altındaki Borçlar Siliniyor
Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50’si ödendiği takdirde kalan yüzde 50’sinin tahsili yapılmıyor. 31 Aralık 2011 tarihinden önce olan 50 TL ve altındaki borçlar ise başvuru aranmaksızın siliniyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Üsküp'te yapılacak Tophane Merkez Camisi’nin temeli atıldı

Üsküp'te yapılacak Tophane Merkez Camisi’nin temeli atıldı

TDV tarafından Makedonya'nın başkenti Üsküp'te inşa edilecek Tophane Merkez Camisi'nin temel atma ça

15 Eylül 2017


Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Avusturyalı Prinzhorn Holding iştiraki Hamburger Containerboard, Kütahya’da 1 milyar TL yatırımla kâ

13 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat