Vergi Denetiminde “Pişmanlık” Dönemi

Vergi denetiminde yeni uygulama yolda. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “pişmanlık ödemesi” sistemi üzerinde çalıştılarını söyledi...

20 Haziran 2016
Vergi Denetiminde “Pişmanlık” Dönemi Vergi denetiminde yeni uygulama yolda. Maliye Bakanı Naci Ağbal, “pişmanlık ödemesi” sistemi üzerinde çalıştılarını söyledi...

Maliye denetiminde yeni dönem başlıyor. Yeni bir model üzerinde çalıştıklarını belirten Maliye Bakanı Naci Ağbal, “pişmanlık ödemesi” sistemi getireceklerini söyledi.

15 GÜN ÖNCEDEN HABER VERİLECEK
Konut kredisiyle ev alanlar, kira geliri elde eden ev sahipleri, işadamlarına yönelik bulunan tespitlerin öncelikle mükellefle paylaşılacağını belirtilen Ağbal, ““Yaptığımız araştırmada eksik bulduk. Size 15 gün süre veriyoruz. İsterseniz gelin ödeyin” diyeceklerini söyledi.

VERGİ AFFINDAN UZAK DURUYORUZ
Vergi affı niteliği taşıyacak düzenlemeden uzak durduklarını vurgulayan Ağbal, vergisini düzenli ödeyen mükellefin zor gününde yeniden yapılandırma benzeri kolaylık sağlamayı planladıklarını açıkladı.

MALİYE KÖTÜ GÜN DOSTU OLACAK
Maliye kötü gün dostu olacak açıklamasında bulunan Ağbal, yapılan tespitlerden sonra mükellefi ‘izaha davet’ edeceklerini mükellefin eksik ödediğini kabul etmesi halinde pişmanlık vergisini, faizini, cezasını ödeyebileceğini söyledi.

Bu durumda mükellefin incelenmeyeceğini vurgulayan Ağbal, “Diyelim ki ev alan bir kişi tapuda 100 bin TL beyan etmiş. Ama bankadan 200 bin TL kredi almış. Biz de tapu harcı ve beyanı kontrol ettikten sonra ‘bankadan 200 bin TL kredi kullanmışsınız ama evin değeri 100 bin TL olarak gözüküyor. Aldığınız bedelden emin değiliz. Siz acaba eksik mi beyan ettiniz?’ diye soracağız. Maliye olarak gidip inceleme yapıyorum, mükellef de ‘inceleme biran önce bitsin, gelip vergimi ödeyim’ diyor. Biz bu bildirimi yaptıktan sonra mükellef 15 gün düşünecek. Ya kabul edip vergiyi ödeyecek ya da inceleme isteyecek” dedi. Ağbal, sistemin hileli vergi suçları, sahte belgecilik gibi suçlar için geçerli olmayacağını belirterek, “Örneğin avukatlara yönelik bir inceleme yapıyoruz. Adliye’den vekalet ücretini talep ediyoruz. Onlara da ‘Gelip stopaj beyanında bulunmanız lazım’ diyeceğiz” dedi.

Maliye olarak geçmişte vergisini düzenli ödemiş ancak ödeme güçlüğü içine düşmüş mükelleflerle ilgili çalışma yaptıklarını söyleyen Ağbal, “Bunlarla ilgili her zaman genel vergi kanunları çıkarmayalım istiyoruz. Tecil müessesesi var ancak yeterince çalışmıyor. Maliye Bakanlığı’nın zor durumda olan mükelleflere iyi gün dostu değil kötü gün dostu olması lazım. Mükellef iyi gününde ödemiş, tam ödemiş ama gün gelmiş işleri bozulmuş. Çekleri dönmüş alacakları alamamış. Gerçekten sıkıntıya düşmüş. Maliye’ye vercek teminatı kalmamış. Taksitlendirme için teminat veremiyor. Tecil faizi ödeyemiyor. Her defasında böyle yeniden yapılandırma uğraşmak yanlış. Gerçekten dara düşen mükelleflere elini tutacak bir şeklide borçları daha rahat ödeyeceği, tecil koşullarının daha iyi olduğu imkan sunalım” dedi.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut satışları Haziran'da geriledi

Konut satışları Haziran'da geriledi

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye genelinde konut satışları Haziran ayında yüzde 8.1 a

24 Temmuz 2017


Mina Towers’tan ev alanlara tatil fırsatı

Mina Towers’tan ev alanlara tatil fırsatı

Başaran Holding imzası taşıyan Mina Towers, Eylül ayına kadar ev satın alan yatırımcılarına Ramada R

24 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat