Vergisiz Varlık Barışı Yolda

24 Haziran 2016
PAYLAŞ
Vergisiz Varlık Barışı Yolda
Vergisiz varlık barışı düzenlemesi geliyor. Buna göre 31 Aralık’a kadar yurda getirecek şirketlerden veya gerçek kişilerden hiçbir vergi alınmayacak...

Vergisiz varlık barışı geliyor. TBMM’ye sunulan yeni Torba Yasa tasarısında yer alan düzenleme ile yurtdışındaki para, altın, bono, tahvil, hisse senedi gibi varlıklarını 31 Aralık’a kadar yurda getirecek şirketlerden veya gerçek kişilerden hiçbir vergi alınmayacak, bu paradan dolayı denetim yapılmayacak.

Hükümet, 2008, 2011 ve 2013 yıllarında da varlık barışı kanunu çıkarmıştı. Ancak daha önceki varlık barışında yüzde 2 oranında vergi ödeme koşulu bulunuyordu. 4. varlık barışı ile Türkiye’de yaşayan, işletmesi, şirketi olan ama farklı nedenlerle yurtdışında da varlıkları bulunan kişiler bu varlıklarını rahatlıkla Türkiye’ye getirebilecekler.

BİLDİRİMLER ARTIK BANKAYA YAPILACAK
Türkiye’ye getirmek istediklerini 31 Aralık 2016’ya kadar Türkiye’deki bir banka ya da aracı kuruma bildirecek. Önceki varlık barışlarında bildirimler vergi dairesine yapılıyordu. Bu kez doğrudan bankaya bildirimde bulunulacak. Parasını da yıl sonuna kadar getirebilecek. Yurtdışındaki alacaklarına ya da taşınmazlarına ilişkin yıl sonuna kadar bildirimde bulunanlara da bunun karşılığını getirmek için bir yıllık süre tanınacak.

SERMAYEYE EKLENMESİ ŞARTI YOK
Varlık barışı 2016'ya göre şirketlerin yurtdışından getirilen paralarının sermayeye eklenmesi zorunluluğu olmayacak. Şirket sahibi isterse bu parayı bankaya mevduat olarak yatırabilecek, bina alabilecek, başka şirket kurabilecek. İsterse yeniden yurtdışına çıkartabilecek.

VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ İSTENMEYECEK
Para ülkeye başka kişi adına da getirilebilecek. Bu durumda Veraset ve İntikal Vergisi de istenmeyecek.

"Vergisiz Varlık Barışı Yolda" haberine ait yorum yok

Yorum Yap