Vergisiz Varlık Barışı Yolda

Vergisiz varlık barışı düzenlemesi geliyor. Buna göre 31 Aralık’a kadar yurda getirecek şirketlerden veya gerçek kişilerden hiçbir vergi alınmayacak...

24 Haziran 2016
Vergisiz Varlık Barışı Yolda Vergisiz varlık barışı düzenlemesi geliyor. Buna göre 31 Aralık’a kadar yurda getirecek şirketlerden veya gerçek kişilerden hiçbir vergi alınmayacak...

Vergisiz varlık barışı geliyor. TBMM’ye sunulan yeni Torba Yasa tasarısında yer alan düzenleme ile yurtdışındaki para, altın, bono, tahvil, hisse senedi gibi varlıklarını 31 Aralık’a kadar yurda getirecek şirketlerden veya gerçek kişilerden hiçbir vergi alınmayacak, bu paradan dolayı denetim yapılmayacak.

Hükümet, 2008, 2011 ve 2013 yıllarında da varlık barışı kanunu çıkarmıştı. Ancak daha önceki varlık barışında yüzde 2 oranında vergi ödeme koşulu bulunuyordu. 4. varlık barışı ile Türkiye’de yaşayan, işletmesi, şirketi olan ama farklı nedenlerle yurtdışında da varlıkları bulunan kişiler bu varlıklarını rahatlıkla Türkiye’ye getirebilecekler.

BİLDİRİMLER ARTIK BANKAYA YAPILACAK
Türkiye’ye getirmek istediklerini 31 Aralık 2016’ya kadar Türkiye’deki bir banka ya da aracı kuruma bildirecek. Önceki varlık barışlarında bildirimler vergi dairesine yapılıyordu. Bu kez doğrudan bankaya bildirimde bulunulacak. Parasını da yıl sonuna kadar getirebilecek. Yurtdışındaki alacaklarına ya da taşınmazlarına ilişkin yıl sonuna kadar bildirimde bulunanlara da bunun karşılığını getirmek için bir yıllık süre tanınacak.

SERMAYEYE EKLENMESİ ŞARTI YOK
Varlık barışı 2016'ya göre şirketlerin yurtdışından getirilen paralarının sermayeye eklenmesi zorunluluğu olmayacak. Şirket sahibi isterse bu parayı bankaya mevduat olarak yatırabilecek, bina alabilecek, başka şirket kurabilecek. İsterse yeniden yurtdışına çıkartabilecek.

VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ İSTENMEYECEK
Para ülkeye başka kişi adına da getirilebilecek. Bu durumda Veraset ve İntikal Vergisi de istenmeyecek.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Ünlü Hollywood yıldızı Marilyn Monroe'nun Los Angeles'ta yer alan evi 6.9 milyon dolara satılıyor...

27 Nisan 2017


İstanbul'da Belediyelere Kredi Geliyor!

İstanbul'da Belediyelere Kredi Geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümle birlikte binaların yenilenmesi için Be

27 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat