• Emlak Haberleri
  • Web Tapu sistemiyle Esenyurt'ta 10 ayda 150 bin işlem yapıldı

Web Tapu sistemiyle Esenyurt'ta 10 ayda 150 bin işlem yapıldı

Salgın döneminde öne çıkan Web Tapu sistemi, başarılı bir şekilde sürüyor.

24 February 2021
Web Tapu sistemiyle Esenyurt'ta 10 ayda 150 bin işlem yapıldı Koronavirüs salgınının ülkemizde de görülmeye başlandığı 2020 Mart döneminden bu yana tapu müdürlüklerinde uygulanan Web Tapu sistemiyle vatandaşlar, tapu müdürlüklerinde zaman geçirmeden tüm tapu işlemlerini yapabiliyor. Bu sistem sayesinde elektronik ortamda tüm işlemler kolay bir şekilde yapılıyor. İnsanlar sadece ıslak imza atmak için tapu müdürlüklerine gidiyor.

Web Tapu sisteminin ilk uygulanmaya başlandığı Esenyurt Tapu Müdürlüğü'nde aradan geçen 10 aylık dönemde sistem üzerinde 150 bin işlemin yapıldığı belirtildi.

Web Tapu sisteminde Türkiye genelinde günlük yaklaşık 9 bin işlem yapılıyor. Vatandaşlar e-Devlet şifresiyle kolay bir şekilde bu sisteme dahil olabiliyor.

"SİSTEM ZAMANLA OTURACAK"

AA'nın aktardığı habere göre, Web Tapu sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunan Esenyurt Kaymakamı Vural Karagül, sürecin iyi gittiğini ancak vatandaşın yeni sisteme alışabilmesi gerektiğini belirterek, "Hem pandemi şartlarına uygun bir ilçe tapuya kavuştuk çok şükür hem de Web Tapu'ya geçtik. Türkiye'de tapu işleminin en yoğun olduğu ilçe Esenyurt. Burada özellikle ihtiyaçlar, bir yandan pandemi ihtiyaçları bizi böyle bir yola sevk etti ve Bölge Tapu Müdürlüğü de bu işimizi kolaylaştırdı. Web Tapu uygulamasına zaten Türkiye'de geçildi ancak sıramatiklerle, ekranlarla, teşkilatlı şekilde geçen biz olduk. Sistem zamanla oturacak, vatandaşın sisteme alışması lazım ki alışır. Onun için zaman tanımamız lazım ki başarılı olacaktır bu sistem. Yığılma ve birikme olmayacak. Vatandaşın işleri daha da hızlanacak, erken randevuya alışacak. Bu sistem başarılı olacaktır diye düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

İŞLEMLER DAHA HIZLI YAPILIYOR

Esenyurt Tapu Müdürü Orhan Çalık ise Esenyurt'ta Nisan 2020'den bu yana uygulamanın başaralı bir şekilde yürütüldüğü belirterek, "Vatandaşlarımızın tapu idaresine bir kez gelip ve mutlu dönmelerini amaçlıyoruz. Bu uygulamayla vatandaşın işleminin daha az personelle, çok kısa zamanda, herhangi bir yardım almadan ve idareye bir defa gelerek yapılması hedefleniyor. Yani tapunun kısa yolu. Daha öncesinde fiziki başvuru kurallarında başvuru yapmak için gelinir, sıra ve randevu alınır, daha sonra akit için gelinirken, şimdi 7 gün 24 saat internetten başvuru yapılarak sadece imza aşamasında bir kere gelmekle işlemler yapılabiliyor" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum