• Emlak Haberleri
  • Yabancı Vatandaşların Türkiye’den konut alımında patlama oldu

Yabancı Vatandaşların Türkiye’den konut alımında patlama oldu

Emlak sektörünün son zamanlardaki gündemini, yabancıların Türkiye’den konut alımı meşgul ediyor.

11 Temmuz 2017
Yabancı Vatandaşların Türkiye’den konut alımında patlama oldu Emlak sektörünün son zamanlardaki gündemini, yabancıların Türkiye’den konut alımı meşgul ediyor. Yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 artış göstererek bin 624 olarak kayıtlara geçti. Rakamların artış göstermesinde Nisan ayı itibarıyla başlayan yabancılara konut satışında KDV istisnası ve iadesi ile Türk Vatandaşlığı Kanunu ile ilgili uygulama değişiklikleri etkili oldu. FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul konuya ilişkin şunları söyledi: “Daha önce Avrupa’dan ya da Batı’dan daha çok alım varken şimdi Rusların yanı sıra Ortadoğu ülkelerinin vatandaşları da alım yapıyor. Nisan verilerine bakıldığı zaman ise Rus vatandaşlarının alımlarında tekrar patlama görülüyor.”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise Türkiye genelinde Nisan ayına kadar 114 bin 446 adet 468 konut satıldı. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,8 artarak 51 bin 988 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 artarak bin 624 olarak kayıtlara geçti. Yabancılara yapılan konut satışlarındaki ilk sırayı ise Nisan 2017’de 571 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırası ile 385 konut satışı ile Antalya, 109 konut satışı ile Bursa izledi. Nisan ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 245 konut satın aldı. Irak’tan sonra en çok konut alan yabancı ülke vatandaşları ise, 185 konutla Suudi Arabistan, 169 konutla Kuveyt, 99 konutla Rusya ve 81 konutla Afganistan oldu.

Ertuğrul Bul: Türkiye’ye ilgi artacak

Bu rakamları daha yukarıya taşımak için devlet kanalının yoğun olarak çalıştığını vurgulayan FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul, Nisan ayı itibarıyla başlayan yabancılara konut satışında KDV istisnası ve iadesi uygulaması ve gayrimenkul sertifikası yoluyla konut satışı gibi uygulamaların piyasayı canlandırdığını söyledi. 2016 yılında 18 bin civarında yabancıya konut satışı olduğunu aktaran Bul, “Yabancıya konut satışı, yeni düzenlemeler sayesinde biraz arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine baktığımız zaman yabancıya satışta Türkiye’den konut alan ülke vatandaşlarının da çeşitlendiğini gözlemliyoruz. Daha önce Avrupa’dan ya da Batı’dan daha çok alım varken şimdi Ortadoğu’dan da alım var. Nisan verilerine bakıldığı zaman, geliştirilen ilişkiler ile Rus vatandaşlarının Türkiye’ye tekrar ilgisinin artması da olumlu bir gelişme. Öte yandan 2012 yılından önce Türkiye’de yabancıların konut satın alması ile ilgili geçerli olan mütekabiliyet şartı 2012 yılında kaldırıldı. Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ülke vatandaşlarından birinin vatandaşı olmak ve diğer kanuni sınırlamalara uymak kaydıyla yabancılara satışın önü açıldı. O gün bu gündür aslında yabancıya satışta yukarıya doğru çok iyi bir ivme vardı. Ben bundan sonra da bu ivmenin devam edeceği öngörüsündeyim. Kısa vadede olmasa bile orta-uzun vadede çevre coğrafyada da güvenliğin sağlanmasıyla Türkiye’ye ilginin tekrar artacağını düşünüyorum” dedi.

Diğer yandan FU olarak gayrimenkul alıcıları ve satıcıları için Taşınmaz Risk Analizi çalışması da yaptıklarını belirten FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş. Genel Müdürü Ertuğrul Bul sözlerine şunları ekledi: “Gayrimenkul satın alınırken üzerinde yer alan şerh ve beyanlar birçok kişi tarafından göz ardı edilmektedir. Örneğin; kentsel dönüşüm kapsamında eski binaların yıkılarak yerlerine yeni binaların yapılması için işlenen ‘riskli yapı’ beyanları bu yapılarda gayrimenkul alımı gerçekleştirmek isteyen kişileri endişelendirmektedir.  Bu farkındalıkla biz FU olarak, 12 yıllık tecrübemizle birçok farklı duruma da tanıklık etmiş bulunmaktayız. Müşterilerimize Sağlam Tapu ve Taşınmaz Risk Analizi’ni sunarak alacakları gayrimenkulün tüm detaylarını incelenmesini sağlıyor ve endişelerin giderilmesini amaçlıyoruz.”


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Maksem-Oğuzkağan Ortaklığı tarafından hayata geçirilen Bulvar Atakent projesinde satışlar hızla deva

16 Temmuz 2018


Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Keleşoğlu Holding tarafından hayata geçirilen Denizİstanbul, İstanbul’un marinaya sahip tek kasabası

16 Temmuz 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum