Yabancı Yatırımcılar 1,6 Milyar Dolarlık Alım Yaptı

Yabancı yatırımcılar, yılın ilk yarısındaki net alış tutarını 1,6 milyar dolara çıkardılar...

05 Temmuz 2017
Yabancı Yatırımcılar 1,6 Milyar Dolarlık Alım Yaptı Yabancı yatırımcılar, yılın ilk yarısındaki net alış tutarını 1,6 milyar dolara çıkardılar...

BİR AYDA 261 MİLYON DOLARLIK NET ALIM
Borsa İstanbul verilerine göre yabancı yatırımcılar haziran ayında alımlara devam etti. Mart ayında 48 milyon dolarlık net satış yapmalarının haricinde sürekli olarak net alış gerçekleştirdikleri ortaya konan yabancı yatırımcılar, net alım tutarını 1 milyar 628 milyon dolara yükseltti.

BIST 100 ENDEKSİ YÜKSELİŞTE
Yabancı yatırımcıların yaptığı alım sayesinde mayıs ayında bazında yüzde 2,97 yükseliş kaydeden BIST 100 endeksi, dolar bazında da yüzde 3,16'lık bir yükseliş yaşadı.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN TÜRK HAVA YOLLARI OLDU
Haziran ayında gerçekleştirilen 261 milyon dolarlık alımla bu sayıya ulaşan yatırımcılar, 84,1 milyon dolarlık net alımla Haziran ayında en çok Türk Hava Yolları hissesini tercih ettiler. En fazla satış yapılan hisse senedi ise 40,7 milyon dolar ile Emlak Konut GYO oldu. Yabancı yatırımcıların en çok alım yaptığı listede Türk Hava Yolları'nın ardından 68,8 milyon dolar ile Global Yatırım Holding, ikinci sırada; İş Bankası, 45,1 milyon dolar ile üçüncü sırada; Akbank, 22,9 milyon dolar ile dördüncü sırada ve Petkim, 19,9 milyon dolar ile beşinci sırada yer aldı.

Yabancı yatırımcı tarafından en fazla satışın yapıldığı hisse senetleri listesinde ise Emlak GYO'yu 21,7 milyon dolar ile Koza Altın takip etti. Turkcell, 14,6 milyon dolar ile üçüncü olurken; Vestel de 10,6 milyon dolar ile dördüncü oldu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.