Yabancı Yatırımcılardan Türkiye Atağı!

Yabancı yatırımcılar Türkiye'den arsa toplamaya devam ediyor. Son dönemlerde yabancı yatırımcıların arsa satın alımlarında büyük artış yaşandı.

08 Temmuz 2015
Yabancı Yatırımcılardan Türkiye Atağı!

Yabancı yatırımcılar Türkiye'den arsa toplamaya devam ediyor. Son dönemlerde yabancı yatırımcıların arsa satın alımlarında büyük artış yaşandı.

Türkiye, elde ettiği kazanımlar sayesinde yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyor. Dünyanın farklı ülkesinden yatırımcılar Türkiye’de gayrimenkul (arsa-tarla) avına çıktı. Son bir yılda Rusya ile sorun yaşayan Ukrayna’dan çok sayıda maden zengini yatırım yeri adresi olarak başkent Ankara’yı tercih etti. Enerji ve sondaj sektöründe faaliyet gösteren Japon yatırımcıların arsa ve tarla alımı için tercihleri ise nükleer santralin inşa edileceği Mersin Akkuyu ve Sinop çevresi. Körfez’den gelen zenginlerin tercihleri ise İstanbul’un yanı sıra Karadeniz Bölgesi’ndeki şehirler olmaya devam ediyor.

Gayrimenkul için yatırımcıların ilk etapta gözden çıkardıkları rakamlar ortalama 4-5 milyon dolar olarak belirtiliyor. Onursal Gayrimenkul Geliştirme A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Japonya, Azerbaycan, Hindistan, Ortadoğu Ülkeleri ve Ukrayna’dan çok sayıda yatırımcının Ankara’dan arsa satın aldığını belirterek bu ülkeden gelenlerin arsa alıp getirisini beklediğini kaydetti.

Paranın yıllık getirisinin yüzde 10, enflasyonunun da yüzde 8-9 bandında olduğunu dile getiren Öngün, “Yani elinizde hiçbir şey kalmıyor. Ancak bir arsanın getirisi yüzde 25-30’u buluyor” dedi. Türkiye’nin sakin liman özelliğine sahip olan ülkelerden biri olduğunun altını çizen Öngün, Ortadoğu ülkelerinin ilgisinin artarak devam ettiğini kaydetti. Yatırımcıların gayrimenkul sektörünü yatırım alternatifleri içerisinde bulundurduğunu aktardı.

Faiz, döviz ve borsadaki hareketliliğe göre arsanın cazip yatırım araçlarından biri olduğunu aktaran Öngün, “Türkiye’nin tamamına yakın bir ilgi söz konusu. Ancak özellikle son bir iki yıldır Ankara’ya yönelik talep var. Ukrayna’da para kazanmakta zorlanan madencilerden tutun Japonyalı enerji şirketleri de Ankara’nın çevresinin yanı sıra büyük enerji projelerinin yanındaki alanlardan gayrimenkul almayı tercih ediyor. Özellikle Ankara çok bakir olduğu için yatırımcılar için de çok seçenek bulunuyor” dedi.

Star gazetesinde yer alan habere göre; Türk insanının arsa alma kaygısı olduğunu aktaran gayrimenkul Uzmanı Öngün, verginin yatırılması halinde herhangi bir sorun çıkmayacağını söyledi. Gayrimenkul alınırken mümkün olduğunca büyük metrekarelerin tercih edilmesi gerektiğini aktaran Öngün yatırım yapmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu: “Uzakta da olsa ne kadar büyük metrekare alınabiliyorsa oradan alınmalı. Popüler yerler yerine daha uzak noktalar tercih edilmeli. Ne kadar alabiliyorsanız alın. Kent çok çabuk büyüyor. Dağ tepe demeyin. İmarlı olup olmaması önemli değil. Tek tapu olsun, hisseli olmasın”HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Büyükşehir Belediyesi 107 milyon TL'lik ihale düzenleyecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi 107 milyon TL'lik ihale düzenleyecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar Uzundere'de 107 milyon 513 bin 904 lira bedelle inşaat yaptı

21 Eylül 2017


Novi Bazaar Gaziosmanpaşa’da 176 Bin TL’ye ev sahibi olma fırsatı

Novi Bazaar Gaziosmanpaşa’da 176 Bin TL’ye ev sahibi olma fırsatı

Gaziosmanpaşa’da inşa edilen Novi Bazaar Gaziosmanpaşa projesindeki konutlar 176 bin TL’den başlayan

21 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat