Yabancı Yatırımın Gözdesi İstanbul

Türkiye İstatik Kurumu'nun verdiği bilgilerine göre İstanbul, Haziran ayında yabancı yatırımının en fazla olduğu şehir oldu.

24 Temmuz 2014
Yabancı Yatırımın Gözdesi İstanbul

Türkiye İstatik Kurumu'nun verdiği bilgilerine göre İstanbul, Haziran ayında yabancı yatırımın en yoğun yaşandığı şehir oldu.

Kentsel dönüşüm, 3'üncü köprü, 3'üncü havalimanı gibi projelerle dikkatleri üzerine çeken İstanbul, yabancılara konut satışında bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre bin 509 konutla en fazla artış gösteren il oldu.

TÜİK verilerine göre konut satışları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 düşerek 92 bin 936 adet oldu. Önceki aya göre ise artış yüzde 3 oldu.

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre, konut satışları Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 düşerek 92 bin 936 adet oldu.

YÜZDE 7,8 GERİLEDİ

Geçen yıla göre düşüş olsa da son üç aydır konut satışlarında aylık bazda artış gözleniyor. Bir önceki aya göre konut satışları yüzde 3 artış kaydetti. Ocak-Haziran döneminde ise satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 geriledi ve 524 bin 776 adet konut satışı gerçekleşti.

EN ÇOK KONUT İSTANBUL’DA

TÜİK verilerine göre, geçen ay konut satışlarında İstanbul 19 bin 252 konut satışı ile konut satışlarında yüzde 20,7 paya sahip oldu. İstanbul'u yüzde 11,2 paya sahip olan Ankara izledi. Ankara’yı da yüzde 5,8 ile İzmir izledi.

EN AZ KONUT HAKKARİ’DE

Haziran ayında konut satış sayısının düşük olduğu iller ise sırasıyla 14 konut ile Hakkari, 15 konut ile Ardahan ve 20 konut ile Bayburt oldu. Türkiye genelinde toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 34,5 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul yüzde 22,8 pay elde ederken, toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il ise yüzde 60 ile Ardahan oldu.

50 BİN KONUT EL DEĞİŞTİRDİ

Türkiye genelindeki konut satışlarının, geçen ay yüzde 45,9'unu ilk defa satılan konutlar oluşturdu. Haziran'da 42 bin 620 konut ilk kez satıldı. İkinci el konut satışları sonucunda da 50 bin 316 konut el değiştirdi.

HAZİRANDA YABANCILARA 1703 KONUT SATILDI

Geçen ay yabancılara bin 703 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, haziranda ilk sırayı 600 konut ile İstanbul aldı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.