Yabancılar Döviz Krizini Fırsata Çevirdi

2015 yılında yaşanan iki seçimin sonucunda piyasalarda durgunluk yaşanırken, TL dövizin karşısında değer kaybetmişti. Yabancı yatırımcı ise döviz krizini

04 Ocak 2016
Yabancılar Döviz Krizini Fırsata Çevirdi

2015 yılında yaşanan iki seçimin sonucunda piyasalarda durgunluk yaşanırken, TL dövizin karşısında değer kaybetmişti. Yabancı yatırımcı ise döviz krizini fırsata çevirdi ve 2015 yılında geçen yıla göre yüzde 25 daha fazla yatırım yaptı...

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2016 yılında eylem planı ile yapılması planlanan değişikliklerin sektörde bazı taşları oynatacağı ve gayrimenkule yatırım yapanları vergi yüklerinin artabileceğini belirtti. Yazıcı, 2015 yılı ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu.

2015'te Konut Satışı Yüzde 12 Arttı

Yazıcı, 2015 yılının ilk 10 ayına bakıldığında 2014 yılının aynı dönemine göre konut satışlarında yüzde 12 oranında artış yaşandığını belirtti. Yazıcı, bu artışın genel seçimler, konut kredisi faiz oranlarındaki değişim, TL'nin döviz karşısında değer kaybetmesine rağmen 2015 yılında konut alım satımında hareketliliğin sürdüğünün göstergesi olduğunu söyledi.

Yabancılar Dövizi Fırsata Çevirdi

Yabancı yatırımcıların döviz krizini fırsata çevirdiklerini belirten Yazıcı, 2015 yılında yaptıkları yatırımın yüzölçümü bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 daha fazla olduğunu açıkladı. Suudi Arabistan'ın Türkiye'de yatırım lideri olduğunun altını çizen Yazıcı, Suudi Arabistan'ı İngiltere, Kuveyt, Almanya ve Katar'ın takip ettiğini açıkladı.

2023 Yılı Hedefi İçin 2016'da Koşulması Gerekiyor

Cansel Turgut Yazıcı iki seçimin yaşandığı 2015 yılında piyasadaki bekleme psikolojisinin gayrimenkul sektörüne zarar verdiğini belirtti. Sektörün problemlerinin bu dönemde ele alınamadığına değinen Yazıcı, sektörü geliştirecek düzenlemelerin yapılamadığını, gerileme kaydedilerek çözüm üretilmesi gereken önemli bir sürenin kaybedildiğini belirtti.

Hükümetin Eylem Planı'na değinen Yazıcı, " Gerek imar artışlarından vergi alınması planı gerekse vergilendirmedeki değişikliklerin gayrimenkul sektöründe bakış açılarını ciddi şekilde değiştirecek. Eylem planına göre ticari kazançlarda istisnalar kalkıyor, gayrimenkul edinimde vergi istisnası süreleri değişiyor, kısacası yapılan bu değişiklikler konutu “yatırım aracı” olmaktan çıkarmaya doğru gidiyor. Arsa sahiplerinin kendi arsalar üzerinde inşaat yapması durumunda da ticari kazanç hükümlerine tabi olacak. Hasılat paylaşımı da aynı şekilde değerlendirilecek, bu vegiler arsa sahipleri açısından değerlendirme maliyetlerini arttırdığı için zaten üretilebilir arsa bulmakta sıkıntı çeken sektör daha da sıkıntı yaşayacak. Konutta gayrimenkul yatırım aracı olmaktan çıkınca üretimde orta ve uzun vadede sıkıntı olacağı ve Türkiye’nin erişilebilir konuttan bu maddelerle daha da uzaklaşacağını söylemek yanlış olmayacaktır." dedi.

Yazıcı, gayrimenkul sektörünün 2023 yılı hedefine ulaşabilmesi için 2016 yılında koşması gerektiğini, böylece 2015 yılının kayıplarının da kapatabileceğini belirtti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kocaeli Defterdarlığı, Gebze ve Başiskele’de 3 arsa satacak

Kocaeli Defterdarlığı, Gebze ve Başiskele’de 3 arsa satacak

Kocaeli Defterdarlığı Milli Emlak Dairesi Başkanlığı İzmit Emlak Müdürlüğü ve Gebze Emlak Müdürlüğü,

23 Ekim 2017


Tüm konutlar deprem sigortalı oluyor

Tüm konutlar deprem sigortalı oluyor

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada Türkiye'deki tüm konut ve b

22 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.