• Emlak Haberleri
  • Yabancılar hangi amaçla Türkiye'den konut satın alıyor?

Yabancılar hangi amaçla Türkiye'den konut satın alıyor?

Yabancıların konut yatırımları bu yıl yeniden arttı.

18 October 2021
Yabancılar hangi amaçla Türkiye'den konut satın alıyor? Türkiye genelinde yabancıların konut yatırımı yeniden artış ivmesine girdi. Koronavirüs pandemisinde ülkeler arası normalleşme adımları ve aşılanmanın yaygınlaşması beraberinde yabancıların Türkiye'ye ilgisini yeniden ortaya çıkardı.

Milliyet'te yer alan habere göre, Eylül ayında yabancıların Türkiye'den aldığı konut sayısının 6 bin 630 ile bugüne kadarki en yüksek aylık orana ulaştığını anımsatan Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, "Yabancı yatırımcılar emeklilik, sağlık, turizm, tatil ve eğitim gibi pek çok nedenle bugün Türkiye'yi tercih ediyor. Artık sadece Körfez yatırımının geldiği bir Türkiye'den de bahsetmiyoruz. Son dönemde online çalışmaların artmasıyla yabancı profesyonellerin de Türkiye'ye gelmeye başladığını görüyoruz" şeklinde konuştu.

YATIRIM AMAÇLI ALIMLAR İLK SIRADA

AGS Global işbirliğiyle yapılan "Rekabet ve İlham: Türkiye'de Yabancı Gayrimenkul Yatırımlarının Geleceğini İhracat Odaklı Yeniden Düşünmek" adlı araştırmanın sonuçlarından bahseden GİGDER Başkanı Faruk Akbal, yabancıların alım amaçlarında ilk sırada yatırımın olduğunu belirtti.

Bu araştırmada yatırımı sırayla yüzde 30.50 ile kısa süreli tatilin, yüzde 27.80 ile kalıcı hayatın, yüzde 27.60 ile vatandaşlığın, yüzde 23.70 ile emekliliğin takip ettiğini belirten Akbal, "Yabancıların Türkiye'de gayrimenkul satın alma kararını etkileyen en büyük faktör, vatandaşlık edinmek değil. Verilere göre, Türkiye'den gayrimenkul satın alan yatırımcıların yüzde 14.6'sı 'Türk vatandaşlığına' başvuru sürecinde olduğunu ifade ediyor" şeklinde konuştu.

ABD'DEN İLGİ 2 KAT ARTTI

Yabancıların yatırımları hakkında değerlendirmelerde bulunan Mars Investment İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, yabancıların Türkiye'den gayrimenkul yatırımında sağlık ve eğitim gibi olanaklar ile kültürel ve doğa değerlerinin ön planda olduğunu belirterek, "Sadece son sekiz-dokuz aya baktığımızda ABD'den gelen ilgi ve yatırımın 2 kat, Avrupa'dan ise 3 kat arttığını görüyoruz. Aynı durum Asya için de söz konusu. Belli bir gelir seviyesi üstündeki yatırımcıların ilk tercihi genelde İstanbul oluyor. Avrupalı, Amerikalı, Araplar özellikle Kazaklar lüks semtlere yöneliyor" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum