• Emlak Haberleri
  • Yabancılara konut satışı zirve dönemine yaklaşıyor

Yabancılara konut satışı zirve dönemine yaklaşıyor

Pandemi döneminde gerileyen yabancılara konut satışında artış devam etti.

16 November 2020
Yabancılara konut satışı zirve dönemine yaklaşıyor Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ekim 2020 Türkiye geneli konut satış rakamlarına göre, bu dönemde 119 bin 574 adet konut satıldı. Konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16.3 oranında azaldı. Açıklanan rakamlarda tek olumlu tablonun yabancılara konut satışında olduğu görüldü.

Konut kredisi faizlerinin yüksek olduğu dönemlerde sektör açısından büyük önem taşıyan yabancılara konut satışı, Ekim ayında yüzde 23.1 artışla 5 bin 258 adet oldu. Pandemi nedeniyle gerilen yabancılara konut satışı, yaz döneminde yeniden hareketlenmeye başlamıştı.

"KALAN DÖNEM İÇİN UMUT VERİYOR"

Ekim ayı yabancılara konut satış rakamlarını değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, Ekim ayında satışların yüzde 23.1 oranında arttığını belirterek, "Mevcut tablo, yılın kalan dönemi için de umut veriyor. Türkiye gerek pandemide sergilediği üstün mücadelesi, gerek başarılı sağlık sistemi gerekse de yatırımcıyı koruyan yaklaşımıyla farklı kesimlerden yabancı yatırımcının dikkatini çekiyor. Dünya, pandeminin yarattığı etkilerle önemli bir dönüşüm süreci yaşıyor. Türkiye’de ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler, Cumhurbaşkanımızın güven veren açıklamalarıyla dünyadaki dönüşüm sürecinde dikkatleri üzerine çekiyor. Mevcut durumu, yabancı yatırımcı kazanç faktörü olarak algılıyor. Ekonomimizde başlayan yeni dönem, yabancı yatırımcılar açısından çok sayıda fırsatı beraberinde getiriyor. Sektörümüzde yabancı yatırımcı oranındaki artışla birlikte yabancı yatırımcı profili de çoksesli bir yapı kazandı" diye konuştu.

Gerçekleşen alımların farklı ülkelerden olduğuna dikkat çeken Çulhalık, "Türkiye’den konut almakla yetinmiyor, ülkemizde farklı yatırımlar gerçekleştirerek yaşamlarını burada sürdürmeyi planlıyorlar. Türkiye’nin dünyadaki konumu yükseldikçe, ülkemize duyulan güven de artıyor. Ülkemize yapılan her yeni yatırım, farklı yatırımcılar için bir çekiç gücü oluşturuyor. Sektörümüz bu yatırımlarda başı çekiyor diyebiliriz. Özellikle yabancı yatırımcı açısından bir yatırım iklimi oluştu. Bu iklimin sene sonuna kadar süreceğine inanıyoruz. 2021 yılı da bu iklimden fazlasıyla nasibini alacak" ifadelerini kullandı.

"YABANCILAR TÜRKİYE'YE GÜVENİYOR"

Konut satışları hakkında değerlendirmelerde bulunan Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş ise Ağustos ayında yabancılara konut satışında yaşanan artışın Ekim ayında da sürdüğünü belirterek, "Pandeminin en kritik devresinde izlemeye geçen yabancı yatırımcılar, Türkiye’ye duydukları güvenin bir neticesi olarak hızla alıma geçti. Yabancı yatırımcı, her koşulda Türkiye’ye güveniyor. Pandemi nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ekonomimizde yaşanan belirsizliklerin ortadan kaldırılması noktasında, yeni ekonomi yönetimimiz ve Cumhurbaşkanımız çok olumlu sinyaller veriyor. Bu yeni dönemde ülkemizin dünyadaki vitrini ciddi bir değişimden geçiyor. Bu değişim, sektörümüze Ortadoğu dışında Afrika ve Asya ülkelerini de kazandırıyor. Özellikle Çinli yatırımcılar bu dönemde ciddi alımlar gerçekleştiriyorlar" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum