Yabancılara Oturum İzni Noterde Verilmeli

Yabancılara satılan konut miktarının istenen seviyede olmadığını belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, satışların arması için konut satın alanlara oturum izni de verilmesi gerektiğini ifade etti.

10 August 2018
Yabancılara Oturum İzni Noterde Verilmeli Türkiye’deki önde gelen gayrimenkul firmaları arasında yer alan DAP Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, oturum izni hakkında önerilerde ve açıklamalarda bulundu. İnşaat sektörüyle de ilgili değerlendirmeler yapan Başkan Yılmaz, yabancı yatırımcıların satın aldığı konutlarda oturabilmesi için noterden izin alması gerektiğini savundu.

OECD’ye üye ülkeler arasında en çok konut satışı yapan ülke unvanını elinde bulunduran ABD’nin, 2017 yılında yabancı yatırımcılara sattığı konutlardan 153 milyar dolar civarında gelir elde ettiğini belirten Yılmaz, benzer bir durumun Avrupa ülkeleri için de geçerli olduğunu, İspanya’da geçen yıl içerisinde satılan konut sayısının elli bini bulduğunu söyledi.. Bu ülkede yabancılara satılan konut sayısının sektörde %10’luk bir yer kapladığını söyleyen Yılmaz, Türkiye’de yabancılara satılan konutlarının oranının %2’ye dahi ulaşamadığını ifade etti. Bu oranın artırılması için oturum izni için gerekli olan yatırımın 100 bin dolara düşürülmesi gerektiğini belirten Yılmaz, oturum izninin de noterde verilmesini önerdi.

DOĞRU HAMLELERLE GAYRİMENKUL SATIŞLARINDA REKOR KIRILABİLİR

Geçtiğimiz yıllardan bu yana sürekli rekor kıran gayrimenkul satışlarının, yabancı yatırımcının ilgisini çekmeye başardığını söyleyen Ziya Yılmaz. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan elde edilen verilere göre, bu yıl yabancılara satılan konut miktarının geçen seneye göre yüzde 23 oranında artış gösterdiğini kaydetti.
Son aylarda yaşanan gelişmelerle birlikte yabancıların Türkiye’de yatırıma daha olumlu gözle bakmasının piyasaya hareketlilik katacağını söyleyen Yılmaz, özellikle Suudi Arabistan ve Irak’ın Türkiye’ye yüksek miktarda yatırım yapmasının piyasayı iyileştireceğini ve bu ülkeler dışında İran ve Rusya’dan da çok sayıda talep olmasının, satış konusunda yeni rekorlar kırılmasına yol açabileceğini ifade etti.

KONUT SATIŞINDA ABD ÖRNEK ALINMALI

Türkiye’nin yabancı yatırımcılara daha fazla sayıda konut satabileceğini savunan Ziya Yılmaz, ABD’nin istatistiklerini hedef almamız gerektiğini belirtti. ABD’nin toplamda 284 binin üzerinde konut satışı gerçekleştirdiğini dile getiren Yılmaz, Türkiye’de bu sayının sadece 22 binde kaldığını sözlerine ekledi.

Türkiye’de gerçekleşen bu satışlardan elde edilen gelirin 4,6 milyar dolar olduğu açıklayan Başkan Yılmaz, bu miktarın artırılması için çeşitli önerilerde bulunarak, faizlerin tekrar yüzde 1’in altına düşmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz, faizlerin yüzde 1’in altına inmesi için gayrimenkul şirketleri olarak tüm fedakarlıklara hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

KONUT ALMAK İÇİN EN DOĞRU ZAMAN

Son yaşanan gelişmelerle birlikte konut maliyetlerinin arttığını belirten Yılmaz, maliyetlerde yaşanan bu arıtışın henüz konut fiyatlarına yansımadığını ve bu durumdan tüm vatandaşların yararlanması gerektiğini ifade etti. İçinde bulduğumuz zamanın konut satın almak için en doğru zamanda olunduğunu vurgulayan Ziya Yılmaz, insanların dövizlerini bozdurarak gayrimenkule yatırım yapmaları gerektiğini ifade etti.

METREKARE FİYATI İSTMARİNA’DA BEŞ KATINA ÇIKTI

Uzun vadede yatırım yapmak isteyenlerin konut satın alması gerektiğini savunan Yılmaz, İstMarina’da kısa bir süre önce metrekaresini 3800 Türk Lirası’na sattıkları konutların fiyatının şu anda beş katına çıktığını dile getirdi. Yılmaz, Emlak Bankası’nın açılmasıyla birlikte sektörde büyük bir canlanmaya yol açacağını belirterek konuşmasını bitirdi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum