• Emlak Haberleri
  • Yabancılara satış yapan emlakçılara düzenleme geliyor

Yabancılara satış yapan emlakçılara düzenleme geliyor

Yabancı yatırımcılara gayrimenkul satışı yapan emlakçılar için yeni düzenleme yapılıyor.

27 August 2021
Yabancılara satış yapan emlakçılara düzenleme geliyor Emlakçılar için oluşturulan Yetki Belgesi zorunluluğundan sonra Türkiye sınırları içerisinde yabancı yatırımcılara satış yapan emlakçılar için de yeni bir düzenleme çalışmasının olduğu belirtildi.

Dünya'da yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye ve Ticaret Bakanlığı'nın 'Uluslararası Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği' üzerinde çalışmalara başladığı belirtildi.

Yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi öngörülen yönetmelikte yabancılara satış gerçekleştiren şirket çalışanlarına en az bir yabancı dil bilme koşulu gelecek. Uygulama çerçevesinde üniversitelerde ilgili bölümlerin açılması ve bu eğitimden geçenlere sertifika şartının koyulması da planlanıyor.

DİL ŞARTI GELİYOR

Söz konusu uygulama hakkında değerlendirmelerde bulunan Mars Investment Genel Müdürü Hakan Bucak, "Şu anda İstanbul Ticaret Odası, Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile belli başlı üniversiteler konuyla ilgili çalışıyor. Bununla ilgili eğitim programlarının hazırlanması gerekiyor. Özellikle Uluslararası Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği konusunda taslak haline gelen metinler var. Yıl sonuna doğru hayata geçirilmesini umut ediyorum. Böylece yabancıya gayrimenkul satan şirketler bu sürece girerler" ifadelerini kullandı.

TİCARET BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞME YAPILIYOR

Yabancı yatırımcılara karşı Türkiye'nin itibara sahip olduğuna dikkat çeken Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, "Bu nedenle çok daha hassas davranmamız gerekir ve bu işi herkesin yaptığı bir iş olmaktan çıkarmak zorundayız. Dernek olarak bu amaçla yönetmelik kriterleri hazırladık. Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile paylaştık. Önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanlığı ile bir araya geleceğiz. Bu görüşmeden sonra sektörle işbirliği yaparak Ticaret Bakanlığı tarafından yönetmeliğin çıkarılmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum